Czy katar u niemowlaka wymaga leczenia?

[REKLAMA]

Każdy rodzic szybko dostrzega problem, jakim jest katar pojawiający się u dziecka – zwłaszcza gdy towarzyszą mu także inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia. Nie zawsze jednak podejmowane są w związku z tym odpowiednie działania. Kiedy tak naprawdę należy podawać dziecku odpowiednie leki?

Niedrożny nos nie zawsze oznacza chorobę

Katar pojawiający się u niemowlaka może wywołać niepokój nie tylko u dziecka, ale także u jego rodziców, którzy często doszukują się przyczyny objawów w poważnych chorobach. Na szczęście niedrożny nos wcale nie musi oznaczać, że malucha spotkało przeziębienie czy jeszcze poważniejsza przypadłość. Oprócz infekcji, wśród najczęściej występujących przyczyn takiego stanu rzeczy wymienić można także alergię i zanieczyszczenie powietrza. W miarę możliwości należy wówczas ograniczyć kontakt dziecka z czynnikiem zewnętrznym powodującym podrażnienie jego delikatnego noska. Jeżeli nie jesteśmy w stanie identyfikować przyczyny nieżytu nosa, i tak powinniśmy pomóc dziecku go udrożnić – oddychające głównie przez nos niemowlę nie jest w stanie samodzielnie sobie z tym poradzić.

Jak walczyć z katarem u malucha?

Czasami wystarczy bardzo niewiele, by przynieść dziecku ulgę przy tego typu dolegliwościach. W przypadku kataru na pewno warto w pierwszej kolejności oczyścić nosek malucha, a następnie zadbać o jego odpowiednie nawilżenie – także zapewniając odpowiednią wilgotność pomieszczenia, w którym przebywa. Wśród rodziców, którzy chętnie sięgają po domowe sposoby, szczególną popularnością cieszą się także inhalacje. Możemy wykonać je na bazie soli kuchennej – służą wówczas udrażnianiu przewodów nosowych i w znacznym stopniu ułatwiają oddychanie – jak również z wykorzystaniem ziół. Rumianek świetnie sprawdzi się w celach odkażających czy ściągających, podobnie działa także tymianek. Kiedy tradycyjne metody radzenia sobie z katarkiem nie przynoszą oczekiwanych efektów, konieczna jest wizyta u lekarza, który prawdopodobnie przepisze maluchowi jeden ze sprawdzonych środków na niedrożny nosek, np. Marimer Baby, Disnemar Junior czy Nasivin Soft. Tego typu preparat zmniejsza obrzęk błon śluzowych jam nosa, szybko przynosząc ukojenie. Niezależnie od tego, która metoda okaże się w naszym przypadku najskuteczniejsza, zawsze powinniśmy pamiętać o uniwersalnych zasadach postępowania z katarkiem. Zaliczymy do nich m.in. odpowiednie układanie malucha do snu (najlepiej na brzuchu, ewentualnie na plecach z nieco uniesioną główką względem reszty ciała) czy każdorazowe oczyszczanie noska przed spaniem i karmieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *