Dlaczego Kraków nazywany jest polską Krzemową Doliną?

[REKLAMA]

Kraków znany jest z wielu rzeczy. To jedno z największych i najstarszych polskich miast, dawna stolica i miasto królów. A także miejsce wypełnione zabytkami i historią, o której można opowiadać bez końca. Ale Kraków to także miejsce technologii. I to do tego stopnia, że niektórzy gotowi są nadawać mu miano polskiej Doliny Krzemowej. Co oznacza ten termin, dlaczego pasuje do Krakowa i przede wszystkim – dlaczego jest to takie istotne?

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się Krakowowi jako miastu, które aspiruje do bycia technologicznym centrum Polski.

Dolina Krzemowa – więcej niż firmy technologiczne

Termin Dolina Krzemowa używany jest powszechnie w odniesieniu do północnej części Doliny Santa Clara, która znajduje się w amerykańskim stanie Kalifornia. Tereny te przynajmniej od lat 50-tych XX wieku stanowią centrum amerykańskiej branży nowych technologii. Oznacza to, że znajduje się tam mnóstwo firm technologicznych, programistów i osób owładniętych żądzą innowacji.

Jednak Dolina Krzemowa to coś więcej niż tylko skupisko firm technologicznych. To miejsce przepełnione duchem innowacji. Pełne ludzi, którzy chcą wykorzystywać nowe technologie nie tylko po to by zarabiać, ale także, by zmieniać świat. Wielu z nich wierzy, że to właśnie technologie są rozwiązaniem wielu mniejszych i większych problemów tego świata.

Kraków – od zawsze związany z technologią

Czy Kraków jest lub może być podobnym miejscem? Nim odpowiemy na to pytanie bezpośrednio, warto najpierw zauważyć, że Kraków zawsze miał wiele wspólnego z technologiami. Kraków był na samym froncie w okresie polskiej industrializacji. Na większą skalę rozwinął się pod tym względem na przełomie XIX i XX wieku. Szczególnie rozwinął się przemysł hutniczy i elektromaszynowy. Po pewnym czasie, Kraków stał się centrum tzw. Krakowskiego Okręgu Przemysłowego

Krakowska scena startupowa

Dzisiejszy Kraków znany jest m.in. z szybko rozwijającej się i energicznej sceny startupowej. Liczne innowacyjne firmy rosną szybko, osiągając duże sukcesy na skalę międzynarodową. To m.in. Base, Callpage, SALESmanago, czy Brainly. Odbywa się tu także wiele eventów start’upowych, takich jak konferencja Bitspiration.

Imponujące zaplecze technologiczne

Startupy i wszyscy zainteresowani technologiami w Krakowie mogą korzystać z bardzo mocnego zaplecza. Są tu najbardziej znane polskie uczelnie technologiczne, takie jak Politechnika Krakowska i Akademia Górniczo Hutnicza. Jest także wiele software house’ów pełnych uznanych na świecie programistów, którzy gotowi są wdrażać nawet najbardziej innowacyjne i kompleksowe projekty software’owe. Z ich usług chętnie korzystają także zagraniczne firmy w ramach outsourcingu.

Analizy rynkowe dla branży technologicznej

By osiągnąć sukces w branży IT, warto zainteresować się tematyką badań rynku dla branży technologicznej. Jeszcze lepiej, gdyby twoi analitycy są łatwo dostępni. Szukaj więc krakowskich firm, dzięki którym także zdolności badawcze będziesz mieć zawsze pod ręką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *