Mimo, że przekonanie się zmienia, to jednak nadal istnieje mit, że psychoterapia to coś strasznego. W praktyce jest to lekarz, jak każdy inny, a pomoc zaoferowana przez lekarza, może być naprawdę pomocna.
Niekiedy taka terapia jest konieczna. Jeśli masz problemy z dzieckiem, nie potrafisz złapać z nim kontaktu, masz wrażenie, że Cię nie słucha. Wasze kontakty, niegdyś bez zarzutu – uległy znacznemu pogorszeniu, by może to najwyższy czas, aby pomyśleć o psychoterapii dla młodzieży. To nic strasznego. Mimo, że na temat wizyt u psychoterapeuty krąży wiele mitów, nieprawdziwych, niczym nieuzasadnionych przekonań, to warto skorzystać z fachowej pomocy.
Dla kogo taka terapia?
Taka terapia przyda się nastolatkom. Jeśli masz problemy, aby dogadać się z Twoim nastoletnim dzieckiem. Podejrzewasz, że ma kłopoty, ale nie wiesz jak do niego dotrzeć, a nie chce o tym mówić. Obawiasz się, że wpadnie w niezłe tarapaty, to najwyższy czas, aby pomyśleć o zasięgnięciu profesjonalnej pomocy. Doświadczeni lekarze wiedzą, jak dotrzeć do młodzieży i pomóc im uporać się z problemami.
Jak to wygląda?
Oczywiście każda psychoterapia jest inna. Zależy od tego, w jakim wieku jest osoba, która w niej uczestniczy, z jakimi problemami się boryka. Od tego również uzależniona jest długość terapii. Może ona trwać kilka miesięcy, ale znane są przypadki, gdzie wymagany jest czas nawet do roku czy dwóch lat, aby efekty były zauważalne. Początki zawsze bywają trudne. W tym przypadku prace rozpoczyna się od tzw. spotkań konsultacyjnych. Chodzi o to, aby terapeuta mógł poznać pacjenta, jego zachowanie, problemy, spojrzenie na pewne rzeczy, poglądy itp. Najczęściej są to trzy pierwsze spotkania. Wiele terapeutów decyduje się również na spotkanie z rodzicami. Chodzi o skonfrontowanie tego, co powiedziało dziecko z poglądami rodziców. Takie informacje będą ważne również w późniejszym czasie, kiedy ustalane będą kolejne kroki terapii. Główny punkt terapii to praca z dzieckiem. Podczas tych rozmów opowiadano ono już ze szczegółami o swoich znajomych, roli w środowisku, w szkole, relacjach z rówieśnikami, problemach w domu, relacjach z rodzicami itp. Podczas terapii psychoterapeuci współpracują zarówno z dzieckiem jak i rodzicami. W czasie terapii psychoterapeuta zbiera informacje na temat funkcjonowania rodziny, zasad panujących w domu, zwyczajów, stosowanych metod wychowawczych itp. W każdym czasie można zgłosić wszelkie problemy, wątpliwości. Jeśli będzie to konieczne psychoterapeuta zaproponuje konsultacje u specjalisty, np. psychiatry czy pediatry.
Psychoterapia = profesjonalna pomoc
Taki rodzaj pomocy to przede wszystkim oferta dla rodziców, którzy nie potrafią poradzić sobie z problemami, jakie przysparza im nastoletnie dziecko. Jeśli odpowiednio szybko zgłoszą do ośrodka na terapię, jest większa szansa na to, że relacje między nastolatkiem a rodzicami szybciej ulegną poprawie. Psychoterapeuta pomoże się im porozumieć i sprawić, że na nowo odzyskają kontakt i wzajemne zaufanie.
Artykuł powstał dzięki http://amikur.com/. Amikur to prywatny ośrodek terapeutyczno-szkoleniowy.