Jakie są objawy astygmatyzmu?

[REKLAMA]

Nieostre i niewyraźne widzenie z każdej odległości, zamazane kontury przedmiotów, zamglony i nieostry obraz — to bardzo niekomfortowe doznania, które niestety są udziałem znacznej części populacji. Świadczą o tym, że w Twoim życiu pojawił się astygmatyzm. Objawy tej wady wzroku potrafią znacznie obniżyć jakość codziennego funkcjonowania, dlatego należy je skorygować. Najlepiej przy pomocy soczewek kontaktowych. Co to jest astygmatyzm? Jakie są jego charakterystyczne cechy? Sprawdź i dowiedz się więcej.

Co to jest astygmatyzm?

To bardzo powszechna wada wzroku, która występuje na skutek nieregularnego kształtu rogówki. Nie ma ona klasycznego, kulistego kształtu, ale przybiera formę owalną, przypominającą jajko lub piłkę do gry w rugby. Światło wpadające do oka załamuje się i ulega rozproszeniu, czego efektem jest rozmyty, nieregularny obraz. Niesymetryczność rogówki oka, czyli astygmatyzm zniekształca widzenie, co jest bardzo niekomfortowe w wielu sytuacjach codziennego życia. Brak symetrii w rogówce oka można jednak skutecznie skorygować i w ten sposób poprawić jakość swojego życia.

Astygmatyzm objawy — jakie są?

Objawów astygmatyzmu jest bardzo wiele i mogą one pojawić się w każdym wieku. Do najczęstszych należą:

  • niewyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka;
  • mrużenie oczu, celem poprawy jakości widzenia;
  • częste bóle oczu i głowy;
  • łzawienie i pieczenie oczu;
  • proste linie widziane jako zakrzywione;
  • zniekształcone płaszczyzny;
  • zaburzenie przestrzeni;
  • męczenie się oczu podczas czytania czy szycia;
  • problemy z nauką i koncentracją.

Jeżeli zauważysz u siebie któryś z niepokojących objawów, codzienne czynności stają się uciążliwe i czujesz się z tego powodu rozdrażniony, warto rozważyć wizytę u specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie teksty i badania. Dzięki nim dowiesz się, czy masz astygmatyzm i uzyskasz fachową pomoc na każdym etapie leczenia.

Jakie są rodzaje astygmatyzmu?

Najbardziej powszechną formą jest astygmatyzm regularny. Można go dość łatwo skorygować przy pomocy okularów lub torycznych soczewek kontaktowych. Korygują one różnice w kształcie oka, pozwalając na prawidłowe skupienie światła na siatkówce. Bardziej problematyczny jest astygmatyzm nieregularny, który może powstać na skutek urazu oka i uszkodzenia rogówki lub nawet być wynikiem schorzenia zwanego stożkiem rogówki. Aby go wyleczyć, potrzebne są specjalistyczne szkła kontaktowe.

Astygmatyzm — jakie jest skuteczne leczenie?

Najlepszym sposobem na skorygowanie objawów astygmatyzmu są soczewki kontaktowe dostępne na stronie acuvue.pl. Wyposażone są one bowiem aż w 4 strefy stabilizacji, które znakomicie współpracują z ruchami powiek. To produkty, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem, ponieważ wyposażone są w filtry UV. Ponadto przepuszczają tlen i znakomicie nawilżają oczy, chroniąc je przed efektem tzw. suchego oka.

Leczenie objawów astygmatyzmu jest bardzo wygodne i proste. Wystarczy zaufać marce Acuvue, która proponuje innowacyjne i skuteczne rozwiązania. Poprawią one jakość twojego widzenia i dzięki nim zaczniesz na nowo cieszyć się każdym dniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *