Kontrakty terminowe futures – czego o nich nie wiesz?

Zanim zaczniesz korzystać z popularnych lewarowanych kontraktów terminowych tzw. futures na GPW, musisz najpierw mieć do nich dostęp. A to wcale nie jest oczywiste. Rzetelnych informacji o futures jest niestety jak na lekarstwo. Sprawdź zatem co warto wiedzieć o kontraktach terminowych.

Gdzie możesz uzyskać dostęp do futures?

Jeśli wiesz jak działają kontrakty terminowe, jak takie transakcje są zabezpieczane, a także jakie cechy musisz posiadać, aby z sukcesem korzystać z kontraktów futures, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że kontrakty terminowe nie są dla każdego. 

Jeśli jednak jesteś zdecydowany na otwarcie pierwszych pozycji za pomocą futuresów, warto zdobyć na ten temat nieco informacji. Na sam początek przygody z giełdą i korzystania z kontraktów terminowych, które są notowane na GPW w Warszawie będziesz potrzebował konta brokerskiego. 

Jeśli jeszcze z niego nie korzystałeś, sprawdź ofertę Saxo Bank Polska i uzyskaj dostęp do ponad 200 kontraktów futures m.in. na indeksy, energię, metale, produkty rolne czy stopy i FX ze światowych giełd.

Formalności niezbędne do prowadzenia spekulacji na kontraktach

Większość polskich domów maklerskich i brokerów oferuje dostęp do kontraktów terminowych z GPW czyli liczba futures jest w tym przypadku dość mocno ograniczona. 

Transakcje z wykorzystaniem kontraktów terminowych typu futures są jednak rozliczane w nieco inny sposób niż choćby te na akcjach spółek. 

Co więcej, futuresy to instrumenty lewarowane, dlatego też część brokerów może wymagać od Ciebie dodatkowego zapewnienia, że jesteś świadomy ryzyka związanego ze spekulacją z zastosowaniem narzędzia jakim jest dźwignia finansowa. 

Prosta spekulacja

Spekulacja polega na zajmowaniu odpowiedniej pozycji w kontrakcie terminowym w oczekiwaniu na zysk, który wynikają ze wzrostu wartości tej pozycji. 

Wzrost wartości pozycji zależy przede wszystkim od kierunku zmiany ceny aktywa bazowego futures. Jeśli jest to pozycja długa, zysk przyniesie wówczas wzrost ceny aktywa bazowego. I odwrotnie – obniżenie ceny aktywa bazowego skutkuje zyskiem z pozycji krótkiej i stratą dla posiadacza długiej pozycji.

Spekulować można także grając na tzw. spadki cen aktywa bazowego. Wtedy na samym początku trzeba sprzedać kontrakt czyli zająć pozycję krótką. Jeżeli przewidywany przez inwestora scenariusz się sprawdzi, wówczas zostanie osiągnięty zysk. Dopóki pozycja długa bądź krótka nie są zamknięte mówi się o zysku niezrealizowanym, który w każdej chwili może ulec obniżeniu lub wzrostowi. Realizacja zysku zachodzi tylko z chwilą zamknięcia pozycji,  po wygaśnięciu kontraktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *