Odpowiedzialność zarządu przy upadku spółki

[REKLAMA]

Nie wszyscy prowadzą firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Bardzo często jest to spółka, choćby spółka z o.o., która przy co najmniej 2-osobowym zarządzie pozwala uchronić się przed płaceniem ZUS-u. Poza tym właściciel JDG odpowiada całym swoim majątkiem. Jak jest z tym w przypadku spółki, kiedy dochodzi do jej upadłości?

Dlaczego spółka jest lepsza od JDG?

Zacznijmy od tego, że spółki są bardzo różne, dzięki czemu jej rodzaj można optymalnie dobrać do celu gospodarczego. Między innymi mowa tutaj o prowadzeniu działalności gospodarczej w formie prawnej spółki dla osób fizycznych, ale też spółki partnerskiej czy komandytowej. Poza tym wyróżniamy spółki kapitałowe, do których należą spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.

Wybór odpowiedniej formy warto dostosować do wielkości biznesu oraz stopnia jego złożoności. Przy drobnym biznesie często jest to spółka osobowa. To oczywiste z uwagi na łatwość jej założenia, ale również prostą księgowość i szybkie rozwiązanie.

Co innego, kiedy są to spółki celowe, kiedy na przykład celem jest finansowanie działalności czy dostarczanie przez wspólników tzw. know-how. Często to przedsiębiorcy, którzy nie chcą zajmować się sprawami spółki, a jedynie zależy im na pomnażaniu swojego majątku.

Co warto zauważyć, w każdej umowie spółki wyraźnie określone muszą być jej organy. Kluczowe, że osoby, które prowadzą sprawy spółki, jednocześnie ponoszą odpowiedzialność. Jeżeli zarząd takich spółek nie działa właściwie, tylko one mogą zostać pociągnięte do osobistej odpowiedzialności. Mowa tu między innymi o sytuacji, kiedy ogłoszona zostaje upadłość spółki.

Odpowiedzialność w spółkach w pigułce

– spółka osobowa — odpowiedzialność ponoszą wszyscy wspólnicy całym swym majątkiem. Odpowiedzialność jest solidarna, co oznacza, że od każdego wspólnika można żądać zapłaty wszystkich długów spółki. Z odpowiedzialności nie można wyłączyć żadnego wspólnika spółki.

– spółka partnerska — za długi spółki w sposób solidarny odpowiadają wspólnicy. Co jednak ważne, w pierwszej kolejności długi ściągane są ze spółki, a dopiero w następnej kolejności od wspólników.

– spółka komandytowa — istnieje rozdział między komplementariuszami i komandytariuszami. Ci pierwsi są wspólnikami spółki, którzy odpowiadają całym swym majątkiem. Komandytariusze odpowiadają jedynie do wysokości wkładu, jaki wnieśli do spółki.

– spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna — odpowiedzialność ponosi zarząd spółki, choć wyjątkiem jest odpowiedzialność udziałowców w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Widać w związku z tym wyraźnie, że spółki są bardzo różne i inaczej za zobowiązania odpowiadają wspólnicy danej formy prawnej. Oczywiście kluczowe, aby upadłość spółki przeprowadzała kancelaria o dużym doświadczeniu na tej płaszczyźnie. Wówczas udaje się przejść przez cały proces szybko i bez większych komplikacji. Pomoc doświadczonego i wykwalifikowanego radcy czy prawnika jest w tym przypadku bezcenna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *