Praca w Niemczech. Najbardziej poszukiwani specjaliści

[REKLAMA]

Rok 2019 otwarł przed osobami poszukującymi pracy kolejne, nowe możliwości. Nie inaczej jest w przypadku naszych zachodnich sąsiadów. Wszyscy Ci, którzy nie odnajdują się na rynku pracy w Polsce na pewno znajdą coś dla siebie w innych krajach Unii Europejskiej np. w Niemczech. Mimo że nasza rodzima gospodarka bardzo się rozwinęła – zwłaszcza w ciągu ostatnich lat – nadal daleko nam do wysokorozwiniętych państw Europy.

Niemcy poszukują specjalistów

Nie da się ukryć, że zapotrzebowanie na specjalistów, w szczególności w krajach wysokorozwiniętych, jest bardzo wysokie. Mimo że Niemcy mogą pochwalić się doskonale rozwiniętym szkolnictwem wyższym, ich system edukacji nie nadążą nad „produkcją” wykwalifikowanej kadry. Nasi zachodni sąsiedzi oferują szereg zaawansowanych kursów oraz programów dla osób z określonym wykształceniem kierunkowym, głównie medycznym. Poszukiwani są także operatorzy dronów, inżynierowie, a także piloci samolotów. Uwaga! Pamiętajmy, że regulacje unijne oraz system boloński umożliwiają nam dalszą edukację we wszystkich państwach wspólnoty, również w Niemczech.

Niemcy poszukują pracowników nisko wykwalifikowanych

Mimo że Niemcy zaliczane są do wysokorozwiniętych państw Europy, nadmiar osób z wykształceniem wyższym sprawia, że w kraju brakuje pracowników nisko wykwalifikowanych, w tym również sezonowych. Co ciekawe, jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów jest… kierowca autobusu. Szybko starzejące się społeczeństwo i brak chętnych do pracy w transporcie publicznym – szacuje się, że większość obecnych na rynku kierowców przejdzie na emeryturę w ciągu kilkunastu kolejnych lat. Poza wykwalifikowaną kadrą medyczną, naszym zachodnim sąsiadom doskwiera brak asystentów medycznych oraz opiekunów dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Dodatkowo, w Niemczech nadal jest duże zapotrzebowanie na przedstawicieli następujących zawodów: spawacz, mechanik samochodowy, ślusarz budowlany, inżynier budowy maszyn, lakiernik, stolarz, malarz, cieśla. Mówiąc ogólniej na większość profesji związanych z wykończeniem mieszkań oraz budownictwem. Równie potrzebni są pracownicy sezonowi, przedstawiciele zawodów hotelarskich i gastronomicznych, piekarze, rolnicy i fryzjerzy.

Na koniec…

Poza pracownikami z konkretnej branży, potrzebnych niemal w całym kraju, istnieje pewna specyficzna grupa osób poszukiwana w określonych miastach bądź rejonach. Tak więc w Bawarii oraz na terenie Badenii-Wirtembergii wzrosło ostatnio zapotrzebowanie na programistów oraz szeroko pojętych informatyków. Hesja poszukuje wyspecjalizowanych pracowników z sektora finansowego, także konsultantów z branży IT i konsultantów SAP. Specjaliści z branży IT są wysoce pożądani również przez Berlin i Hamburg.

Nadrenia Palatynat oraz Szlezwik Holsztyn poszukują elektroników oraz sprzedawców. Brema, Brandenburgia i Saksonia borykają się z niedoborem pielęgniarek oraz opiekunek do osób niepełnosprawnych/starszych. W Turyngii brakuje operatorów maszyn. Cały wschód kraju z Meklemburgią Pomorzem Przednim na czele walczy z niedostatkiem kucharzy. Dodatkowo, w Saksonii pracę znajdą mechatronicy, a Nadrenii Palatynacie elektronicy.

Transport do pracy w Niemczech oferuje firma Beata bus www.beatabus.pl

 

1 thought on “Praca w Niemczech. Najbardziej poszukiwani specjaliści”

  1. Lubię czytać takie artykuły, są ciekawe. Warto wiedzieć na jakich pracowników w poszczególnych państwach jest zapotrzebowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *