Siniaki – przyczyny powstawania i leczenie

Przebywanie na świeżym powietrzu i prace w ogródku to coś, na co niecierpliwie czekamy przez większość roku. Jednak ciągłe przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza w skromnych ubraniach, nieosłaniających znacznej części ciała, sprzyja powstawaniu wielu urazów. Jak radzić sobie z nieestetycznymi siniakami?

Co jest przyczyną powstawania siniaków?

Czasami wystarczy jedynie lekkie uderzenie, by zauważyć na swoim ciele fioletowe, a także przybierające żółtawo-zielone odcienie plamy w różnych częściach ciała. Wszystko za sprawą podskórnych wylewów, występujących w efekcie uszkodzeń naczyń krwionośnych. Warto wiedzieć, że powstające pod skórą siniaki, zwane także krwiakami, nie zawsze pojawiają się na tyle płytko, by móc dojrzeć je gołym okiem. Co więcej, często nie są nawet przyczyną uderzenia – mogą mieć bowiem związek z brakiem odpowiedniej ilości witamin w organizmie czy chorobami. W przypadku, gdy nieestetyczny siniak przez dłuższy czas nie chce się wchłonąć, powinniśmy poświęcić mu nieco więcej uwagi, a nawet skonsultować ten problem z lekarzem w celu zidentyfikowania przyczyny takiego stanu rzeczy.

Sprawdzone sposoby na drobne stłuczenia

Pocieszającym może być fakt, że nawet najbardziej bolesne siniaki w większości przypadków znikają bez naszej ingerencji. Nie jest to jednak regułą. W niektórych sytuacjach należy nieco im pomóc, np. stosując okłady z wody lub mleka – najlepiej schłodzone. Pomocne może okazać się także okładanie stłuczonego fragmentu ciała liśćmi kapusty – to stary domowy sposób, który z pewnością warto wypróbować. Oczywiście w niektórych przypadkach wspomniane wyżej metody mogą okazać się niewystarczające. Warto sięgnąć wówczas po leki dostępne w aptece, takie jak maści (np. na bazie borowiny, kasztanowca czy arniki) lub żele na stłuczenia. Co ciekawe, często występują one także w formie tabletek, tak jak np. Hemorigen czy Altacet w tabletkach. Forma leku zależeć będzie oczywiście od naszych indywidualnych preferencji, jednak w każdym przypadku należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi jego stosowania. W przypadku, gdy przyczyną siniaków okażą się nie stłuczenia, a choroby wewnętrzne, ich powierzchowne leczenie zwykle nie wystarczy. Może mieć to związek z awitaminozą – wówczas niezbędna będzie suplementacja, zwłaszcza witamin C i K – lub chorobami wymagającymi leczenia i stałej obserwacji lekarskiej. Siniaki stanowią także jeden z charakterystycznych objawów cukrzycy. Co więcej, znacznie częściej pojawiają się u osób spożywających alkohol w nadmiernych ilościach – w tym przypadku konieczna jest przede wszystkim zmiana stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *