Jednym z głównych obszarów, w którym AI może być z powodzeniem zastosowana, jest personalizacja procesu nauczania. Dzięki analizie danych o postępach uczniów algorytmy AI są w stanie dostosować materiał edukacyjny do indywidualnych potrzeb. To pozwala na bardziej efektywne przyswajanie wiedzy, eliminując luki w rozumieniu i umożliwiając każdemu uczniowi rozwijanie się w tempie dostosowanym do jego zdolności.
AI w postaci ChatGPT może być naszym personalnym nauczycielem, z którym możemy prowadzić rozmowy, uczyć się oraz, co najważniejsze, otrzymywać natychmiastową informację zwrotną, ocenę postępów oraz wskazanie na obszary, które powinny być rozwijane.
W ten sposób możemy uczyć się języków, literatury, matematyki, fizyki, chemii czy historii. ChatGPT w wersji 4.0 wydaje się nie mieć żadnych ograniczeń. Aplikacja może dostosowywać treści do naszych możliwości oraz stylu uczenia się. Niewątpliwym atutem jest to, że pamięta całą naszą konwersację, więc zna postępy, które robimy.
AI może także wspomagać nauczycieli w procesie oceny i feedbacku. Systemy automatycznej oceny potrafią analizować prace uczniów, dostarczając natychmiastowej informacji zwrotnej. To pozwala nauczycielom skoncentrować się na indywidualnych potrzebach uczniów, zamiast poświęcać czas na ręczne sprawdzanie dużej ilości prac.
ChatGPT może z powodzeniem zastąpić inne źródła, z których korzystamy podczas odrabiania prac domowych, przygotowywania się do egzaminów czy matur. Nie ma potrzeby wyszukiwać zagadnień w sposób klasyczny czy korzystać z zasobów Wikipedii. Cztbot zrobi to za nas w kilka chwil. Jednocześnie może przeszukać źródła i dostępną literaturę. Wszystko to dostarczy nam w kilka sekund.
Napisanie recenzji, „przeczytanie” za nas książki i napisanie krótkiego streszczenia, napisanie scenariusza debaty, przygotowanie pytań sprawdzających naszą wiedzę z określonego tematu, zrobienie quizu czy napisanie ściągi, żaden problem. Do tego właśnie został stworzony ChatGPT. Wystarczy zadać odpowiednie pytanie a odpowiedź dostaniemy po kilku sekundach. Brak ograniczeń powoduje, że możemy wcielać się w różne role i podróżować po interesujących nas zagadnieniach. Podczas testów przeprowadziłyśmy wywiad z Napoleonem Bonaparte, recenzowałyśmy tekst Boba Dylana, przygotowywałyśmy się do matury oraz egzaminów na zagraniczne studia, rozwiązywałyśmy maturalne zadania z matematyki, biologii, chemii i wiedzy o społeczeństwie.
W przerwie czat przygotował nam całodniową wegańską dietę, napisał umowę sprzedaży roweru dla jednej koleżanki oraz scenariusz kolejnego odcinka naszego ulubionego serialu.
Pamiętaj żeby z AI korzystać mądrze, nie kopiować w całości przygotowanych tekstów oraz sprawdzać fakty. Czat jak każda inna aplikacja pomimo swoich niesamowitych możliwości ma również wady. Na podobne pytanie odpowie w podobny sposób, więc kopiowanie nie jest najlepszym pomysłem. Większym problemem są tzw. halucynacje. Czat potrafi zmyślać, jeśli nie zna odpowiedzi. Warto to mieć na uwadze i sprawdzać wartość merytoryczną.
Jeśli masz ochotę na pogłębienie tematu oraz sprawdzenie, jak można korzystać z AI w procesie edukacji, wejdź na profil @ai_white_mirror na Instagramie. Tam pokazujemy szerokie zastosowanie ChatGPT oraz aplikacji do generowania fantastycznych obrazów. Ilustracja artykułu została stworzona w taki właśnie sposób.
Artykuł sponsorowany