Podologia to stosunkowo młoda dziedzina. Dotychczas stopami zajmowały się kosmetyczki, lecz z czasem pojawiła się zawód bardziej wyspecjalizowany. Czym zajmuje się podolog? Specjalista oferuje różne zabiegi podologiczne, jak pedicure, profesjonalne obcinanie paznokci, usuwanie zrogowaciałego naskórka, jak również inne bardziej skomplikowane.
Jak wyglądają konsultacje u podologa?
Kluczowa podczas wizyty u podologa jest konsultacja i skrupulatny wywiad z pacjentem. Dlatego odwiedzający gabinet podologiczny powinien przygotować się i sprecyzować swój problem. To ułatwi komunikację i pomoże w szybszym zażegnaniu komplikacji. Kolejny krok to ocena kondycji całych stóp i ich biomechaniki. To właśnie te nieprawidłowości są głównym źródłem problemów ze stopami. Niekiedy konieczna jest współpraca ze specjalistami innych gałęzi, między innymi dermatologami, chirurgami i fizjoterapeutami. Jednak dobry podolog jest w stanie pomóc kompleksowo i pokierować pacjentem w odpowiedni sposób. W przypadku takich zabiegów, jak na przykład: usuwanie kurzajek, Koszalin jest miastem, w którym warto szukać pomocy. Dobrze rozwinięta siatka gabinetów podologicznych pozwoli znaleźć prawdziwego specjalistę.
Jak często zgłaszać się do podologa?
Przyjmuje się, że zależy to od indywidualnych potrzeb pacjentów. Jednak dla potrzeb uśrednienia, zaleca się wizytę co cztery – sześć tygodni. Należy pamiętać, że regularność zaowocuje w dłuższej perspektywie naprawdę pięknymi stopami. Stała kontrola spowoduje, że skóra będzie miękka i zadbana, a paznokcie będą rosły prawidłowo. W trakcie cyklicznych wizyt podolog może ocenić, czy na skórze nie pojawiło się nic niepokojącego, jak odciski czy brodawki. Jak wiemy lepiej zapobiegać niż leczyć, a jak leczyć to w początkowych stadiach powikłań. Warto dodać, że praca podologa nie ogranicza się jedynie do wspomnianych czynności. Zabieg podologiczny może opierać się na bardziej ingerencyjnych wyzwaniach, jak na przykład usuwanie kurzajek. Koszalin to miasto, w którym z pewnością znajdziemy specjalistę, który będzie w stanie nadzorować stan naszego zdrowia regularnie.
Co zrobić podczas powstania kurzajki?
Wiele osób, u których powstała kurzajka nie zgłasza się do podologa. Wynika to z faktu, że wiele z nich znika samoistnie, na skutek wzmocnienia odporności organizmu. Usuwanie kurzajek może odbywać się również w domowych warunkach, szczególnie polecane są:
- jaskółcze ziele, inaczej glistnik,
- czosnek,
- mniszek lekarski,
- olejek z drzewa herbacianego,
- kąpiel w roztworze soli.
Nie musimy jednak czekać aż problem sam ustąpi, i pozostawać zdani sami na siebie. Zwłaszcza że nie w każdym przypadku jest to bezpieczne rozwiązanie. Dużo rozsądniejsza jest wizyta w gabinecie podologicznym. Działania specjalisty trafią w sedno problemu i zapewne trafią w samo sedno problemu. Domowe sposoby potrafią zawieść, nie dają gwarancji wyleczenia i nierzadko mogą spowodować jeszcze większe komplikacje. Sok z glistnika może spowodować alergię, krioterapia nie działa na tyle głęboko i może nie dać sobie rady z niektórymi przypadkami. Wycinanie i łyżeczkowanie może pozostawić po sobie wyjątkowo nieestetyczne blizny.
Podsumowanie
Zdecydowanie warto korzystać z usług podologa. Dbanie o stopy, czy usuwanie brodawek mogą być znacznie prostsze i przyjemniejsze. W życiu należy otaczać się specjalistami nawet w dziedzinie dbania o stopy. Jedyny problem może tkwić w dostępności takich usług.
W większych miastach nie stanowi to problemu, jednak te mniejsze niestety nie oferują usług tego rodzaju na dużą skalę. Jednak wzrastająca popularność tego zawodu sprawi zapewne, że ten problem zniknie już niedługo.