Palnik dekarski jest narzędziem niezbędnym do układania papy termoizolacyjnej na dachu. Odpowiednio ułożona papa pozwoli całkowicie uszczelnić dach, dzięki czemu zapewni jego trwałość na wiele lat. Aby skutecznie przeprowadzić ten proces, bardzo ważny jest odpowiedni dobór palnika do papy.
Budowa i sposób użycia palnika gazowego
Głównym elementem oraz źródłem mocy palnika gazowego z zapłonem jest butla gazowa (dopuszczalne są propan-butan lub czysty propan), która poprzez elastyczny wąż łączy się ze specjalną dyszą. Moc palnika dekarskiego można sprawnie regulować za pomocą pokrętła lub dźwigni. Kolejnym elementem budowy palnika do papy jest reduktor umieszczony w zaworze butli, który nie występuje jednak w każdym palniku. Reduktor pozwala regulować przepływ gazu z butli do dyszy, a w modelach bez tego elementu, przepływ gazu przez urządzenie jest stały. Posiada on również zawór bezpieczeństwa, który odcina dopływ gazu w wypadku uszkodzenia wężyka. Brak reduktora charakteryzuje przede wszystkim małe butle – tzw. turystyczne (do 2-3 kilogramów), a przy większych urządzeniach reduktor jest niezbędny ze względów bezpieczeństwa. Palnik gazowy występuje w dwóch wersjach: jednodyszowej oraz wielodyszowej (zazwyczaj wyposażona w trzy dysze różnych rozmiarów), a różnią się one pod względem zastosowania. Zestaw dekarski jednodyszowy służy przede wszystkim do prac wykończeniowych, takich jak: tworzenie zakładu, czyli wtapianie posypki w okolicach komina i brzegów dachu, a palnik dekarski wielodyszowy służy stricte do przeprowadzenia procesu ułożenia papy termoizolacyjnej na dachu. Do drobnych prac warto również rozważyć wybór takiego urządzenia, jak lampa lutownicza.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze palnika dekarskiego?
Wybór odpowiedniego palnika do papy jest bardzo istotny ze względu na specyfikę urządzenia, aby więc znaleźć urządzenie odpowiednie do swoich potrzeb należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Moc – od mocy palnika uzależnione jest jego zastosowanie, trzeba więc określić do czego będzie on potrzebny i dobrać palnik z odpowiednią do tego zadania mocą. Dla palników gazowych wyposażonych w jedną dyszę, moc powinna wynosić maksymalnie 20 kW, a dla modeli wielodyszowych optymalny będzie wybór mocy przekraczającej 20 kW.
- Zużycie gazu – standardowe zużycie gazu w palnikach gazowych to ok. 2000 gram na godzinę.
- Temperatura płomienia – płomień w palniku dekarskim powinien osiągać maksymalnie 1900-2000 stopni Celsjusza.
- Długość przewodu gazowego – wybór długości węża należy dostosować do miejsca pracy, zaleca się zakup węża nie krótszego niż 3 metry.
- Regulacja przepływu gazu – palniki dekarskie są wyposażone w różne sposoby regulacji przepływu gazu, ale najlepszym wyborem będzie pokrętło montowane na rękojeści palnika, ze względu na fakt, że jest ono bardzo wygodne w obsłudze.
- Firma – kluczowa kwestia, ponieważ na tego rodzaju narzędziu nie wolno oszczędzać i należy korzystać urządzeń solidnych i sprawdzonych producentów, takich jak Dedra, której produkty można kupić na stronie narzedzia24na7.pl.