Czym jest sprężarka tłokowa?

[REKLAMA]

Kompresor tłokowy to specyficzne urządzenie, które jest wykorzystywane w wielu miejscach. Okazuje się, że wiele sprzętów potrzebuje sprężonego powietrza do tego, aby działać sprawnie i prawidłowo. Bardzo często dodatkowym akcesorium jest sprężarka tłokowa, która działa na określonej zasadzie. Czym jest sprężarka tłokowa? Gdzie jest wykorzystywana? Jak wybrać tego typu urządzenie? O czym warto pamiętać?

Kompresor tłokowy – podstawowe informacje

Kompresory tłokowe są z pewnością urządzeniami, które wyróżniają się wysoką kulturą pracy. Jeśli chodzi o sprężarki tłokowe, zajmują się one sprężaniem oraz oczyszczaniem powietrza i posiadają specjalny zbiornik. W zbiorniku gromadzi się sprężony gaz i efektowny silnik. Kompresor i sprężarka tłokowa tego rodzaju są używane już od wielu lat. To pozwala na usprawnienie oraz udoskonalenie działania urządzeń, które aktualnie odznaczają się bardzo dobrą jakością i wydajnością. Zasilanie odbywa się najczęściej za pomocą prądu sieciowego, natomiast sprzęty działają bez pulsacji i z zachowaniem spokoju. Aspekt ten pozwala zapewnić odpowiedni poziom ciśnienia w zbiorniku i daje możliwość stosowania narzędzi, które są zasilane za pomocą powietrza.

Działanie sprężarki tłokowej

Sprężarka tłokowa bazuje na nowoczesnej technologii, która pozwala zachować wytrzymałość. Zazwyczaj opiera się na łatwej konstrukcji i niezawodnym działaniu, co jest ogromnym plusem. Innymi zaletami użytkowania sprzętu są:

  • wysoka jakość,
  • cicha praca,
  • jednostajne działanie,
  • ekonomiczność,
  • tania eksploatacja i oszczędność.

Stal używana do tworzenia zbiornika w urządzeniu jest bardzo trwała, co ogranicza występowanie pęknięć i rozprężenia. Docenić warto także cichą oraz jednostajną pracę, która nie emituje nadmiernego hałasu uciążliwego dla zdrowia. Jedynie podczas napełniania zbiornika dochodzi do emitowania dźwięków o wyższej częstotliwości. Zakup i zmiana narzędzi na pneumatyczne wiąże się zazwyczaj ze sporymi oszczędnościami.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Wybór idealnego rozwiązania wymaga zastanowienia się, do jakich zadań potrzebujemy urządzenia. To pozwoli nam dobrać odpowiednie parametry, jakie są różnorodne w zależności od maszyny. Przede wszystkim istotna jest moc silnika, jaką zastosowano w kompresorze. Wpływa ona w znacznym stopniu na wydajność, jak i maksymalny poziom ciśnienia wytwarzanego w urządzeniu.

Nie zapominajmy o rodzaju konstrukcji. Postawić możemy na kompresor tłokowy stacjonarny, przenośny lub posiadający uchwyt. Bardzo użyteczne są też urządzenia wyposażone w koła, co zapewnia łatwe przemieszczanie w warsztatach. Na rynku znajdziemy także kompresory tłokowe olejowe i bezolejowe, co określa typ silnika.

Gdzie używane są sprężarki tłokowe?

Sprężarka tłokowa jest urządzeniem wykorzystywanym na szeroką skalę w wielu branżach przemysłowych. Z powodzeniem wykorzystamy je do użytku domowego, usprawniając funkcjonowanie niektórych urządzeń. Są pomocne w przypadku pompowania kół w rowerach lub samochodach. Co ciekawe, kompresor tłokowy może zasilać urządzenia pneumatyczne, takie jak wkrętarki, szlifierki, wiertarki i inne specjalistyczne akcesoria.

Wyposażenie warsztatów i hal produkcyjnych

Warto zauważyć, że kompresor jest częścią wyposażenia w warsztatach i halach produkcyjnych. Bywa podłączany do rozbudowanej instalacji, co pozwala korzystać z kilku urządzeń w jednej chwili.

Kompresory i sprężarki tłokowe to wydajne urządzenia, które są wykorzystywane w przemyśle i produkcji, jak i do użytku domowego. Podczas wyboru sprzętu pamiętajmy o dobrej jakości i niezawodnej pracy, jak również solidnej konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *