Podologia i dbanie o stopy

[REKLAMA]

Podologia zajmuje się badaniem tkanek i narządów, z jakich zbudowane są stopy. A czym dokładnie zajmuje się podolog? Jak zadbać o stopy zimą? O czym warto pamiętać?

Na czym polega praca podologa

Podolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich zmian skórnych, jak i płytki paznokciowej na stopach. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych problemów ze stopami warto odwiedzić gabinet podologiczny Poznań. W tym miejscu otrzymamy fachową pomoc specjalisty, który zleci rodzaj terapii lub wykona niezbędne zabiegi.

Podologia obejmuje szereg zagadnień, które odnoszą się do:

  • osteologii (nauki o układzie kostnym),
  • ortopedii,
  • miologii (nauki o mięśniach),
  • neurologii (nauki o układzie nerwowym),
  • flebologii (nauki o żyłach),
  • limfologii (nauki o układzie limfatycznym),
  • angiologii (nauki o układzie naczyniowym oraz limfatycznym),
  • dermatologii (nauki o chorobach skórnych).

Wizyta u podologa

Gabinet podologiczny Poznań odwiedzają nie tylko starsi pacjenci, lecz także osoby borykające się z problemami ze stopami, czy też źle wykonanym pedicure. W tym przypadku podolog zajmuje się aspektami związanymi z grzybicą paznokci, stopą cukrzycową, odciskami, zmianami struktury i kształtu paznokcia, profesjonalnym obcinaniem paznokci, wrastającymi paznokciami, masażem stóp oraz udzielaniem porad na temat pielęgnacji tej części ciała. W trakcie wizyty na początku przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, następnie badanie na podobaroskopie (statyczne i dynamiczne). Kolejną czynnością jest zazwyczaj badanie na podoskopie, natomiast ostatni etap obejmuje badanie na plantografie (statyczne i dynamiczne).

Jak zadbać o stopy zimą?

W okresie zimowym z pewnością nasze stopy są bardziej narażone na działanie zmiennych warunków – ulec mogą przegrzaniu, przemarznięciu lub przemoczeniu, co prowadzi do niekorzystnych zmian na skórze. Okazuje się, że wilgotna skóra wpływa na większe tarcie, co grozi powstaniem bąbla, zmian na stopach, czy też uszkodzeń naskórka.

Odpowiednie obuwie to podstawa

Dbanie o stopy zimą jest bardzo ważne. Kupując skarpety, zwróćmy uwagę na ich skład. Dobrą opcją są produkty z dużą zawartością naturalnych włókien bawełnianych lub bambusowych. Co ciekawe, niektóre ze skarpet posiadają także jony srebra, co zapobiega gromadzeniu się bakterii. Pomocne jest także pamiętanie o zmianie obuwia z zewnętrznego na to, jakie nosimy w pomieszczeniach. Podolog służy pomocą odnośnie tego, jak dobrać obuwie i jak zadbać o stopy każdego dnia.

Wizyta w gabinecie podologicznym – pomoc w leczeniu chorób stóp

Zima to czas, w którym pojawiają się na stopach zrogowacenia, drobne pęknięcia, czy też modzele. Prawidłowe usunięcie takich niedoskonałości zapewni doświadczony podolog, który wskaże, z jakich preparatów i kremów pielęgnacyjnych korzystać. Podologia odnosi się do nauki o kończynach dolnych i jest związana z wieloma zagadnieniami medycznymi. Podolog jest zatem specjalistą zajmującym się leczeniem chorób stóp i doradzaniem odnośnie pielęgnacji tej części ciała.

1 thought on “Podologia i dbanie o stopy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *