Dom przy Kolorowej 3

Kiedy ograniczenia stają się zaletą. Dlaczego warto wybudować dom na wąskiej działce?

[REKLAMA]

Ogromne zapotrzebowanie na parcele budowlane w dobrych lokalizacjach coraz częściej zmusza inwestorów do rozważenia budowy domu na wąskiej działce. Pomimo pozornej trudności związanej z ograniczoną przestrzenią, istnieje szereg pozytywnych aspektów, zarówno finansowych, jak i lokalizacyjnych, które przemawiają za takim podejściem. Jak poradzić sobie z wymogami wąskiej działki i dlaczego budowa domu na takiej parceli może okazać się dobrym rozwiązaniem?

Dom przy Kolorowej 3

Dom przy Kolorowej 3

Wąska działka, szerszy budżet – mniejsza działka tańsza w zakupie.

Budowa domu na wąskiej działce niesie ze sobą potencjalne oszczędności, z których jedną z najważniejszych jest niższy koszt samej nieruchomości. Wąskie parcele zazwyczaj są dostępne w atrakcyjniejszych cenach niż ich szersze odpowiedniki. To zjawisko wynika z tego, że działki o mniejszych wymiarach są często mniej popularne wśród inwestorów, co sprawia, że są dostępne na rynku w większej ilości i stanowią bardziej przystępną opcję cenową. Oszczędności jakie poczynimy kupując wąską parcele bezpośrednio przełożą się na całościowy budżet naszej inwestycji. Ze względu na niestandardowe wymiary wąskie działki zdarzają się w bardzo dobrych lokalizacjach. Warto wykorzystać taką okazję i wybudować dom w bliskiej odległości miasta o dużych perspektywach finansowych i gospodarczych, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i rynkiem pracy.

Lokalizacyjna perełka – wąska działka w dobrym miejscu to strzał w dziesiątkę.

Budowa domu na wąskiej działce umożliwia również znalezienie atrakcyjnej lokalizacji w granicach budżetu. O ile szersze parcele, o regularnych kształtach, w popularnych miejscach mogą być poza zasięgiem finansowym wielu inwestorów, wąska działka może otworzyć drzwi do możliwości spełnienia marzeń o własnym domu w ulubionym miejscu. Decyzja o zakupie wąskiej działki w dogodnej lokalizacji powinna być jednak poprzedzona nabyciem wiedzy o obowiązujących warunkach zabudowy takiej nieruchomości. Musimy wiedzieć, czy na lokalizacyjnej perełce będziemy mogli wybudować rozsądny dom i jakie ograniczenia poza wymiarami narzuca ona na planowany budynek. Gdy już poznamy zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, lub ustaleń wynikających z Warunków Zabudowy warto przejrzeć oferowane powszechnie gotowe projekty domów, by dobrać odpowiedni dom na konkretną działkę. Na parceli o niewielkiej szerokości łatwiej zmieścimy dom z poddaszem użytkowym niż parterowy bungalow. Na dwóch poziomach łatwiej pomieścić odpowiednią ilość pokoi i innych pomieszczeń niezbędnych w domu. Projekty domów na wąską działkę charakteryzują się maksymalnym stopniem wykorzystania dostępnej przestrzeni. Często jedna ściana w takich projektach jest pełna, czyli pozbawiona okien, co pozwala nam zbliżyć się maksymalnie do granicy działki. Bez trudu znajdziemy takie projekty domów, które zmieścimy na działce o szerokości nawet 10-12 metrów. Prawo budowlane w przypadku działek o szerokości mniejszej niż 16 metrów pozwala posadowić budynek nie 4, a 1.5 metra od granicy, a w szczególnych przypadkach nawet w granicy działki. Daje to większe możliwości i szerszy wybór gotowych rozwiązań projektowych.  W niektórych przypadkach, kiedy forma działki jest wyjątkowo skomplikowana i nieregularna konieczne może okazać się zaprojektowanie domu od podstaw, pod konkretną działkę. Jednak dla większości wąskich działek o regularnych kształtach znajdziemy gotowe projekty domów, które są średnio trzy, cztery razy tańsze, niż indywidualne projekty domów projektowane od podstaw.

Dom przy Migdałowej 4 – projekt domu na wąską działkę

Dom przy Migdałowej 4 – projekt domu na wąską działkę

Wąska działka, szersze perspektywy.

Budowa domu na wąskiej działce to plan, który nie tylko pozwala na optymalizowanie kosztów inwestycji, ale także otwiera drzwi do lokalizacji, które mogą być poza zasięgiem, szczególnie w granicach popularnych metropolii, czy miast o wysokim stopniu zaludnienia. Wąskie działki stają się coraz bardziej atrakcyjnym wyborem dla inwestorów, którzy szukają równowagi między ekonomią, a lokalizacją. W ten sposób inwestor może cieszyć się bliskością centrów miejskich, miejsc pracy, czy placówek edukacyjnych, bez konieczności przekraczania założonego budżetu.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *