Terapia inhalacyjna ma za zadanie dostarczyć do układu oddechowego substancję leczniczą w postaci aerozolu w sposób bezpośredni. Dzięki komorze inhalacyjnej możliwe jest podanie mniejszej dawki leku, która będzie tak samo skuteczna jak w przypadku preparatu w postaci tabletek. Mniejsza dawka to jednocześnie ograniczenie skutków ubocznych.
Urządzenia do nebulizacji
Na rynku pojawia się nie tylko coraz więcej preparatów, które mają postać aerozolu (leki wziewne), ale także coraz więcej urządzeń, dzięki którym ich podawanie jest znacznie prostsze. Obecnie urządzenia do nebulizacji charakteryzują się przede wszystkim małymi gabarytami, prostotą i funkcjonalnością używania, mniejszymi stratami leku podczas jego podawania oraz skróconym czasem inhalacji (która trwa zazwyczaj 5 do 10 minut). Aparaty do nebulizacji można podzielić na dwa podstawowe rodzaje; aparaty, które rozpraszają cząsteczki aerozolu za pomocą sprężonego powietrza lub tlenu (inhalatory pneumatyczne) lub takie, które rozpraszają cząsteczki aerozolu za pomocą fal ultradźwiękowych (stąd nazwa – inhalatory ultradźwiękowe).
Komora inhalacyjna: dlaczego warto? Komora OptiChamber
Komora inhalacyjna najczęściej ma kształt walca i jest plastikowym pojemnikiem, który zazwyczaj jest przezroczysty lub półprzezroczysty, dzięki czemu pacjent wie, jaka dawka leku została już przez niego wchłonięta. Komora zazwyczaj jest zbudowana z dwóch części – ustnika (lub maski) i części, do której podpinany jest inhalator. Po rozpoczęciu inhalacji odpowiednia dawka leku jest uwalniana do komory, skąd pacjent (przy pomocy ustnika lub maski) wdycha preparat, biorąc powolny, długi wdech. Przykładem komory inhalacyjnej jest OptiChamber; marka OptiChamber oferuje komory inhalacyjne zarówno ze zintegrowanym ustnikiem jak i z maskami w różnych rozmiarach. Co ważne, komora OptiChamber jest mniejsza niż inne komory inhalacyjne dostępne na rynku, a do tego jest wyposażona w zawód niskooporowy, który pomaga zmierzyć liczbę oddechów i wstrzymanych oddechów.