Misja wągry – jak oczyścić twarz z zaskórników?

Jak oczyścić twarz z zaskórników otwartych, czyli wągrów? Nieestetycznych czarnych kropek nie można pod żadnym pozorem wyciskać w domowych. Trzeba uzbroić się w cierpliwość – systematyczne, codzienne oczyszczanie i nawilżanie twarzy pomoże pozbyć się ich na dobre. Po jakie składniki i produkty sięgnąć, aby dogłębnie oczyścić skórę bez naruszania jej bariery hydrolipidowej?

Odpowiednie oczyszczanie twarzy jest podstawą pielęgnacji

Bez oczyszczania twarzy żaden składnik aktywny nie będzie działał skutecznie, ponieważ nie będzie miał szansę przebić się przez martwe komórki naskórka. Również makijaż nie będzie wyglądał dobrze. Mycie skóry samą wodą może być niewystarczające, zwłaszcza jeśli chodzi o zmywanie wodoodpornych formuł kosmetycznych, ciężkich konsystencji kremów SPF i zanieczyszczeń, które w ciągu dnia osiadają na twarzy, blokując ujścia gruczołów łojowych.

W takim środowisku bakterie mają idealne warunki do namnażania się. Tak w wielkim skrócie wygląda proces powstawania zaskórników. A jak powinna wyglądać codzienna rutyna kosmetyczna w walce z wągrami?

Dobierz preparat myjący do potrzeb skóry, by pozbyć się wągrów

Dermatolodzy zalecają dwuetapowe oczyszczanie skóry. Pierwszy etap to demakijaż i zmycie twarzy z brudu „najcięższego kalibru”. Świetnie w tym celu sprawdzają się płyny micelarne, które przyciągają zanieczyszczenia niczym magnes. Micele rozpuszczają zarówno tłuszcz, jak i zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie. Zmywają makijaż bez pocierania, co jest ważne dla obronnych funkcji skóry. Możesz też używać olejków lub masełek do demakijażu. W drugim kroku oczyszczania się sięgnij po łagodny produkt na bazie wody.

  • Do cery wrażliwej i naczynkowej stosuj lekkie emulsje do mycia zawierające delikatne składniki oczyszczające. Produkty do usuwania wągrów powinny być pozbawione barwników i substancji zapachowych.
  • Do cery tłustej i mieszanej, na której wągry pojawiają się często, stosuj żele do mycia twarzy, których składniki nie naruszają warstwy hydrolipidowej. Cery problematyczne i trądzikowe lubią kosmetyki zawierające cenne dla skóry minerały, takie jak cynk, które działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i regulująco na pracę gruczołów łojowych.
  • Do cery suchej wybieraj kremy myjące, emulsje i delikatne żele, które zawierają składniki nawilżające i naturalne olejki. W połączeniu z wodą kosmetyki powinny tworzyć niepodrażniającą emulsję, która łagodnie oczyszcza skórę.

Myj twarz rano i wieczorem

Poranne mycie twarzy również jest ważne, jeśli chcesz pozbyć się zaskórników. Preparaty – w zależności do składu – pomagają regulować wydzielanie sebum, koją, wzmacniają naczynia krwionośne w skórze i pomagają usuwać wągry. Zmywają toksyny i pot, które wydalane są z organizmu przez skórę podczas snu.

Raz-dwa razy w tygodniu wykonaj peeling kwasowy lub enzymatyczny

Peelingi kwasowe doskonale rozpuszczają martwe komórki naskórki i odblokowują ujścia gruczołów łojowych. Wykonuj peeling chemiczny raz, dwa razy w tygodniu, obserwując bacznie skórę. Jeśli kwasy działają na Twoją skórę zbyt agresywnie, sięgnij po produkty z enzymami owocowymi, które delikatnie rozpuszczają złuszczający się naskórek. Pamiętaj o ochronie skóry produktami z fotoprotekcją (filtry SPF 30 lub wyższe).

Kosmetyki uzupełniające

W walce z wągrami ważne jest nie tylko oczyszczanie, ale również nawilżanie cery. Niedoskonałości skóry są często oznaką jej odwodnienia i naruszenia płaszcza wodno-lipidowego. Gdy cera jest dobrze nawilżona i nie ma ubytków w warstwie lipidowej, wągry i wypryski przechodzą do strefy zapomnienia. W walce z zaskórnikami pomocne są kremy do twarzy nawilżające z dodatkiem tlenku cynku, które zmniejszają wielkość porów, działają antybakteryjnie i seboregulująco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *