Rehabilitacja, czyli poprawa jakości życia osób starszych

Rehabilitacja to ogół działań podejmowanych wobec osoby chorej, starszej czy niepełnosprawnej, mających na celu przede wszystkim przyspieszenie powrotu do zdrowia, zahamowanie postępów choroby i zachowanie możliwie największej samodzielności. Osoby starsze mają obecnie do dyspozycji wiele metod i form rehabilitacji, które pozwalają dłużej cieszyć się zdrowiem i sprawnością.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest rehabilitacja,
  • jakie cele ma rehabilitacja,
  • dlaczego seniorowi mogą przydać się turnusy rehabilitacyjne.

Istnieje kilka rodzajów rehabilitacji. Rehabilitacja medyczna (lecznicza) to proces, którego celem jest przyspieszenie procesu fizycznej regeneracji po chorobie (urazie, operacji), ale również profilaktyka różnego rodzaju schorzeń oraz kontuzji. Rehabilitacja psychologiczna to działanie, którego zadaniem jest przywrócenie osobie starszej, chorej czy niepełnosprawnej równowagi psychologicznej, a także pomoc w przystosowaniu się do nowej sytuacji. Rehabilitacja społeczna polega na przywróceniu pacjentowi zdolności do możliwie najszerszego funkcjonowania społecznego, uczestnictwa w życiu kulturalnym, pracy zawodowej itp.

Turnus rehabilitacyjny – dlaczego warto?

Obecnie seniorzy mogą korzystać z wielu form rehabilitacji. Różnego rodzaju centra rehabilitacji oferują indywidualne konsultacje z rehabilitantami, coraz popularniejsze są także turnusy rehabilitacyjne oraz wczasy rehabilitacyjne. Pacjent podczas kilku- lub kilkunastodniowego wyjazdu poddawany jest intensywnej rehabilitacji medycznej, a czasami również psychologicznej.

W przypadku jakich chorób może pomóc turnus rehabilitacyjny? Organizuje się je m.in. dla seniorów borykających się z:

  • chorobami i urazami ortopedycznymi (złamania kończyn, choroba zwyrodnieniowa stawów, stłuczenia mięśni, zwichnięcia stawów),
  • chorobami układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, stany pozawałowe),
  • chorobami neurologicznymi (stany poudarowe, choroby neurologiczne kręgosłupa, choroba Parkinsona),
  • chorobami układu oddechowego (choroba obturacyjna płuc, astma, gruźlica, zapalenie płuc),
  • schorzeniami tkanki łącznej, chorobami onkologicznymi, laryngologicznymi, ginekologicznymi, obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego itp.

W trakcie wczasów rehabilitacyjnych wykorzystuje się różne metody i techniki, które w określony sposób wpływają na ludzki organizm. Mogą to być zabiegi terapii manualnej, fizykoterapii (laseroterapia, hydroterapia, krioterapia, fala uderzeniowa, światłoterapia), metody hydro- oraz balneologiczne, różnego rodzaju inhalacje, masaże, a także terapia zajęciowa (muzykoterapia, choreoterapia, biblioterapia), logopedyczna oraz psychoterapia.

Rehabilitacja – co jest potrzebne, by była skuteczna?

Aby rehabilitacja spełniała wszystkie swoje funkcji – tzn. przyspieszała powrót seniorów do zdrowia, hamowała postęp chorób, poprawiała jakość życia – musi być prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany i ciągły. Ważna jest jej:

  • powszechność – musi być dostępna dla każdego, kto jej potrzebuje, a zarazem obejmować wszystkie dyscypliny medyczne,
  • kompleksowość – prowadzona musi być przez wyspecjalizowany zespół lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, logopedów i psychologów,
  • wczesność – im szybciej rehabilitacja zostanie rozpoczęta, tym krótszy jest czas leczenia i lepsze są jego wyniki,
  • ciągłość – musi być ciągła, nieprzerwana, dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Rozpatrywana w ten sposób rehabilitacja to tak naprawdę leczenie człowieka, a nie jedynie      jego choroby. W przypadku seniorów specjalistyczne turnusy rehabilitacyjne czy wczasy rehabilitacyjne mogą pomóc odzyskać nie tylko zdrowie i sprawność, lecz także radość życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *