Typy nietrzymania moczu – co należy o nich wiedzieć?

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem niezwykle problematycznym i wstydliwym dla osób, które go doświadczają. Na szczęście obecnie istnieje wiele skutecznych metod leczenia tej dolegliwości oraz sposobów na to, aby została ona niezauważona dla otoczenia. Co jednak najważniejsze, nietrzymanie moczu może być nie tylko schorzeniem samym w sobie, ale objawem rozmaitych chorób i stanów wymagających natychmiastowego podjęcia leczenia. Jakie są przyczyny i typy nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu – przyczyny, które wywołują tę przypadłość

Jeśli chodzi o schorzenie, jakim jest nietrzymanie moczu, przyczyny mogą być bardzo różne – zarówno całkiem błahe i łatwe do wyeliminowania, jak i poważniejsze, wymagające interwencji specjalisty. Samodzielnie nie możemy ocenić, co wywołuje ten stan, dlatego konsultacja z lekarzem zawsze jest najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem. Choć nietrzymanie moczu jest przypadłością, która powoduje ogromny dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny, nie warto zamykać się w sobie. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym większa jest szansa na to, że znacząco złagodzimy problem, a może nawet całkowicie się go pozbędziemy. Jeśli natomiast będziemy zwlekać, może się on pogłębić.

Z nietrzymaniem moczu – choć nie mówi się o tym głośno – zmaga się wiele osób. Częściej dotyka ono kobiety niż mężczyzn, może wystąpić w każdym wieku (1). Ryzyko pojawienia się dolegliwości wzrasta u kobiet wraz z kolejnymi ciążami, porodami oraz inwazyjnymi zabiegami ginekologicznymi, natomiast u mężczyzn wraz z rozwojem chorób gruczołu krokowego (1). Bardziej narażone na mimowolne oddawanie moczu są także osoby otyłe i z nadwagą, zmagające się z częstymi zaparciami, przyjmujące leki o działaniu moczopędnym i rozkurczowym. Nietrzymanie moczu może współwystępować np. z zapaleniem pęcherza. Nasileniu objawów sprzyja ponadto wypisanie dużych ilości kawy oraz alkoholu.

Typy nietrzymania moczu

Ustalenie przyczyny nietrzymania moczu jest ogromnie ważne, bowiem od niego w dużej mierze zależy dobranie stosownych metod i powodzenie leczenia – czasem okazuje się, że wystarczy wyleczyć chorobę podstawową (jak np. wspomniane zapalenie pęcherza), aby rozwiązać problem nietrzymania moczu. Równie istotną informacją jest to, z jakiego typu nietrzymaniem moczu mamy do czynienia. Można wyróżnić trzy podstawowe typy, jakimi są: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z przepełnienia oraz nietrzymanie moczu z naglącym parciem. Czym się charakteryzują?

Nietrzymanie moczu z przepełnienia związane jest z przeszkodą w odpływie moczu z pęcherza. Ze względu na to, że pęcherz jest pełny i mocno rozciągnięty, mocz mimowolnie z niego wycieka. Ten typ zazwyczaj dotyka mężczyzn borykających się z przerostem gruczołu krokowego. Jeśli natomiast chodzi o wysiłkowe nietrzymanie moczu, przyczyny należy szukać w osłabieniu mięśni dna miednicy. Mimowolny, niekontrolowany wypływ moczu następuje najczęściej np. w trakcie kichania, kaszlu i wysiłku fizycznego. Ostatni typ – nietrzymanie moczu z nagłym (naglącym) parciem – wynika z nadmiernej oraz nieprawidłowej aktywności mięśni pęcherza. Osoba cierpiąca na ten typ nietrzymania moczu odczuwa nagłą i bardzo silną potrzebę oddania moczu – nie jest w stanie nad nią zapanować, bo zwyczajowo zaraz po wystąpieniu objawów następuje mikcja (1).

Nietrzymanie moczu – jak ujarzmić problem?

Nietrzymanie moczu nigdy nie jest prawidłowym i naturalnym stanem (nawet w przypadku osób starszych!), dlatego wymaga podjęcia leczenia. Równolegle, w trosce o swoją dobrą kondycję psychiczną, warto sięgnąć po produkty, które znacząco podniosą komfort życia codziennego i pozwolą na normalne funkcjonowanie bez uczucia wstydu. Doskonałą odpowiedzią na potrzeby osób zmagających się z nietrzymaniem moczu są produkty marki TENA, jak m.in. wkładki oraz bielizna chłonna. Szeroki wybór sprawia, że każdy znajdzie produkt odpowiedni dla siebie (inne modele dedykowane są kobietom i mężczyznom).

Bibliografia:

  1. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu: 28.07.2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *