Wyjazd do Holandii w dobie koronawirusa – sprawdź to przed podróżą

[REKLAMA]

Polska znajduje się obecnie na liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania na COVID-19. Dlatego jeśli planujesz w najbliższym czasie wyjazd do pracy w Holandii, powinieneś wcześniej zapoznać się z paroma zaleceniami, które są wymagane przy przekraczaniu jej granicy.

Holandia przyjmuje własną krajową klasyfikację obszarów ryzyka. Pomimo iż Polska według niej oznaczona jest jako strefa wysokiego ryzyka, nie oznacza to, że Polacy mają zupełny zakaz podróżowania do Niderlandów. Dzięki temu, że oba kraje znajdują się w Unii Europejskiej oraz strefie Schengen, przejazd przez granicę jest wciąż możliwy, lecz wyłącznie przy okazaniu odpowiednich dokumentów.

Od osób przyjeżdżających ze strefy Schengen nie wymaga się kwarantanny po przyjeździe do Holandii. W dobie koronawirusa najważniejszym dokumentem, który zapewni Ci możliwość wjazdu do Holandii, jest papierowy certyfikat szczepienia lub unijny certyfikat Digital Covid, który zawiera dowód szczepienia lub dowód wyzdrowienia z koronawirusa, lub dowód negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Poczytaj więcej na >>

Osoby w pełni zaszczepione na granicy będą musiały przedstawić dowód szczepienia (papierowy lub cyfrowy, w formie kodu QR).  Pamiętaj o tym, że dowód szczepienia nie jest ważny, jeśli:

  • Upłynęło mniej niż 14 dni od otrzymania drugiej dawki (w przypadku szczepionki BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca).
  • Upłynęło mniej niż 28 dni od otrzymania szczepionki Johnson&Johnson.

Miejsca publiczne, gdzie nie wymagają posiadania zaświadczenia o szczepieniu. Od 25 września na terenie Holandii, podczas wchodzenia do zamkniętych i otwartych przestrzeni gastronomicznych (oprócz tych w hotelach), na tereny festiwali i koncertów, meczów sportowych z publiką, kin i teatrów, zabytków, a także kasyn, będziesz zobowiązany do pokazania tzw. Paszportu covidowego – czyli dowodu osobistego oraz unijnego certyfikatu szczepienia lub negatywnego wyniku testu, który w chwili wejścia do którejś z wyżej wymienionych lokalizacji, nie może być starszy niż 24 godziny.

Tych dokumentów nie wymaga wejście do np.: pociągu, marketu, biblioteki, parku rozrywki (chyba że organizowane jest w nim jakieś przedstawienie), zoo, parku przyrodniczego, terenu pracy (pracownicy barów lub restauracji nie muszą pokazywać dowodu zaszczepienia, aby wejść na jej teren).

Czy w Holandii obowiązują maseczki?

W Holandii nakaz stosowania maseczek wciąż obowiązuje w:

  • Każdym środku transportu publicznego (także na dworcach, peronach i przystankach);
  • Na lotniskach oraz w samolotach.
  • We wszystkich miejscach, gdzie nie stosuje się „paszportów covidowych”, czyli przede wszystkim w marketach, stacjach benzynowych, parkingach, urzędach i podczas wykonywania zawodów, w których ma się kontakt z innymi ludźmi.
  • W miejscach, gdzie stosuje się „paszport covidowy”, np. restauracje, bary, teatry, kina, jeśli nie przebywa się na miejscach siedzących.

Warto dodać, że w RPA wykryto omikron – nowy wariant koronawirusa. Coraz więcej krajów, w tym Holandia, próbuje się od niego odgrodzić, dlatego wprowadzono zakaz lotów do i z krajów afrykańskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *