3 sposoby na aktywne życie po sześćdziesiątce

[REKLAMA]

Siwa czupryna to nie wyrok. Dla wielu czas na emeryturze to druga młodość – dzieci odchowane, kariera za sobą, w perspektywie mnóstwo wolnego czasu dla siebie. Aby wykorzystać go na pasje i przyjemności, a nie na chodzenie po lekarzach, najpierw należy zacząć od kwestii zdrowotnych. Podstawą jest więc odpowiednia dieta i dawka ruchu. I to właśnie od niej rozpoczynamy nasze zestawienie.

Kijki, a może joga?

Bywa, że starsze osoby rezygnują z ruchu, bo łamie je w kościach, bo strzyka w stawach, a bo może też nie wypada… To błąd! Sport jest dobry dla każdego, niezależnie od wieku. Oczywiście w zdrowych dawkach i nie każdy rodzaj aktywności, choć seniorzy pędzący na kolarzówce wcale nie dziwią dziś już nikogo…

Zacznijmy od nordic walking, czyli spaceru z kijami. To właśnie one odciążają stawy, co wpływa na popularność tej dyscypliny wśród seniorów. Kolejną dobrą aktywnością dla srebrnej generacji okazuje się aqua aerobic. To wymarzona dyscyplina dla tych, którzy mają problemy z poruszaniem się – skarżą się na ból stawów i kręgosłupa. Również na stawy świetna wydaje się joga. Naturalnie nie wszystkie pozycje w jodze są dobre dla seniorów, ale wiele z nich zdecydowanie tak!

Jak zapewniają specjaliści, już ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu po pół godziny przynoszą rezultaty. Wysiłek siłowy i tlenowy zmniejsza możliwość wystąpienia osteoporozy, cukrzycy, zawału serca, poprawia krążenie, zapobiega otyłości, wspomaga koordynację ruchową itd. Ruch to zdrowie i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

Co ważne, obecnie wiele centrów sportowych czy klubów fitness oferuje zajęcia dla seniorów. Nie ma to jak uprawianie sportu w większym gronie, gdzie można dodatkowo zacieśnić więzi z innymi równolatkami. Dla starszych osób to dodatkowy plus, bo nierzadko skarżą się one na samotność.

Czas na naukę i rozwój pasji

Nie tylko uniwersytety, ale także ośrodki kultury w mniejszych miejscowościach organizują zajęcia dla spragnionych wiedzy seniorów. Języki? Zajęcia komputerowe? A może lekcje malarstwa, garncarstwa czy muzyczne? W wielu miejscach za symboliczną opłatą lub nawet za darmo emeryt może cieszyć się tym, na co nie miał czasu wcześniej, gdy pracował i wychowywał dzieci.

W takich miejscach spotykają się seniorzy, aby razem realizować pasje i spędzać czas w sposób produktywny. Bywa, że grupy przyjaciół również samodzielnie organizują się, zakładając np. koła czytelnicze czy nawet stowarzyszenia, aby dyskutować choćby o polityce. Na seniorów otwarte są również organizacje charytatywne i schroniska, w których psy wyglądają kolejnej osoby, która wyprowadzi je na spacer. Tutaj tylko wyobraźnia jest ograniczeniem, wystarczy jedynie chcieć coś robić. A zdecydowanie warto wykorzystać swą wiedzę i doświadczenie w pomaganiu innym.

Wycieczka do sauny lub do Włoch

Nie samym jednak sportem i nauką człowiek żyje. Srebrne pokolenie potrzebuje większej niż młodsi dawki relaksu i błogiego spokoju. Masażysta, kręgarz, kosmetyczka – oni wszyscy czekają na seniorów.

Dużym powodzeniem w tej grupie wiekowej cieszą się nie tylko na Zachodzie, ale także coraz częściej i w Polsce – sauny. Nie od dziś wiadomo, że starsze osoby wolą ciepło, stąd relaksująca sauna nadaje się dla nich doskonale. Oczywiście należy zawsze brać pod uwagę kwestie zdrowotne – jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań – proszę korzystać śmiało. A może jeszcze do tego pobyt w grocie solnej, który naładuje ciało i umysł pozytywną energią?

Poza spa, uzdrowiskami i sanatoriami warto odwiedzać nieco dalej oddalone miejsca w Polsce i na świecie. Mamy w Polsce biura podróży, które organizują wyjazdy tylko dla seniorów – zarówno do państw sąsiednich, jak i tych słynących ze słonecznej pogody jak np. Hiszpania czy Włochy.

Prosenior
Artykuł został przygotowany przez firmę Prosenior oferującą pracę jako opiekunka, opiekun osób starszych w Niemczech.

2 thoughts on “3 sposoby na aktywne życie po sześćdziesiątce”

  1. W czasie poszukiwania w internecie potrzebnych informacji znalazłam ten artykuł. Jestem bardzo zadowolony że wszedłem na ten artykuł w sieci. Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Chyba powinienem dać lajka za twój trud. Po prostu super. Ja koniecznie będę rekomendował to miejsce i często odwiedzał by poczytać nowe rzeczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *