Jak nagrobek wybrać?

[REKLAMA]

Pogrzeb kogoś spośród najbliższych to bez wątpienia najsmutniejsze wydarzenie, z jakim możemy się spotkać. Pomimo tego, musimy stawić czoła trudnej sytuacji i załatwić szereg formalności związanych z pochówkiem. Kolejnym krokiem będzie wybór nagrobka, którym chcemy upamiętnić bliską nam osobę. Jak wybrać, na które elementy warto zwracać uwagę, aby pomnik był solidny i przetrwał bez uszczerbku przez lata?

Odpowiedni czas na dobranie nagrobka

Wybór pomnika to bez wątpienia trudna decyzja. Z jednej strony jesteśmy pełni smutku i przygnębienia, który towarzyszy nam z okazji śmierci bliskiej osoby, a z drugiej musimy podejmować szereg decyzji związanych z pogrzebem i pochówkiem. Bardzo dobrym pomysłem wydaje się odłożenie tej decyzji w czasie i pozwolenie, aż emocje nieco opadną. Jak wiadomo, nie są one zbyt dobrym doradcą. Wówczas wspólnie z rodziną możemy na spokojnie zastanowić się jaki nagrobek wybrać. Warto kierować się nie tylko swoim gustem, ale pomyśleć co lubił/a osoba, którą chcemy w ten sposób upamiętnić.

Miejsce pochówku

To pierwszy z kroków, który musimy wykonać, zanim zaczniemy wybierać rodzaj nagrobka. Jest to o tyle istotne, że każdy cmentarz ma pewne określone wymogi co do ich wielkości. I tak na cmentarzach komunalnych określa to regulamin cmentarza, a na parafialnych ksiądz z danej parafii. Na co dzień mało kto interesuje się tymi kwestiami, ale w sytuacji, gdy jesteśmy do tego zmuszeni, mają one znaczenie. Nagrobek Poznań jest dobrym miejscem na głębsze rozeznanie, jaki będzie odpowiedni.

Jakie rodzaje nagrobków oferuje zakład kamieniarski?

Każdy, kto choć raz odwiedził cmentarz, wie, że pomniki są wykonane z różnych materiałów. To na co powinniśmy zwracać uwagę, to ich trwałość. Solidny nagrobek powinien bez większego uszczerbku przetrwać kilkadziesiąt lat.

Kamieniarstwo to usługa i sztuka zarazem. W zakładach kamieniarskich spotkamy najczęściej nagrobki:

  1. granitowe
  2. marmurowe
  3. wykonane z piaskowca

Spośród trzech wymienionych materiałów w polskich warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzi granit. Jest on zdecydowanie najtrwalszy, a poza tym występuje w kilku kolorach, co nie pozostaje bez znaczenia. Mając za sobą wybór materiału, pozostaje nam wybrać jedynie rozmiar. Dla uproszczenia przyjmuje się 3 podstawowe wielkości: pomniki pojedyncze: 120×250, podwójne 180×250 / 200×250 lub dziecięce o rozmiarach 8×140 cm. Ich ostateczny rozmiar zależy jednak od miejsca, którym planujemy pogrzeb. Nagrobek Poznań dostosuje wymiary do każdych potrzeb i wymagań, dlatego warto porozmawiać o tym ze specjalistami. 

Napisy zdobiące nagrobki

Żaden nagrobek nie może obejść się bez napisów informujących o tym kto spoczywa w danym miejscu. Ten pozorny drobny element nie może być wybrany przypadkowo. Dobrze wykonane litery będą widoczne i wyraźne przez lata. Zakład kamieniarski oferuje zazwyczaj trzy rodzaje liter:

– piaskowane,

– kute,

– wykonane ze stopów szlachetnych.

Nagrobek – przemyślana decyzja

Podsumowując, wybór nagrobka nie należy do najłatwiejszych i w żadnym wypadku nie powinien być przypadkowy. Przed jego zamówieniem należy brać pod uwagę szereg czynników od materiału, poprzez rozmiar na literach kończąc. Jego postawienie kończy zazwyczaj kwestie związane z pochówkiem, a rozpoczyna okres, w którym będziemy regularnie go odwiedzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *