Jak przeżyć klasę maturalną?

[REKLAMA]

Ostatni rok nauki w liceum dla wielu uczniów jest bardzo stresujący. Przygotowania do matury, powtórki – często uczniowie obawiają się, że nie zdążą ze wszystkim. Wraz z początkiem roku szkolnego co chwila będziemy słyszeć słowo „matura”. Sprawdziany, powtórki, rozwiązywanie arkuszy maturalnych z poprzednich lat – lekko nie będzie.
Ale pamiętajmy, że nie jesteśmy osamotnieni, w takiej samej sytuacji są tysiące młodych ludzi. Klasę maturalną da się przeżyć.

Dobra organizacja pracy i systematyczność

Przede wszystkim należy stworzyć własny plan nauki i zacząć go realizować już od początku września. Warto jeszcze w czasie wakacji lub na początku roku szkolnego skompletować potrzebne podręczniki, serie podręczników dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, np. biologia na czasie, notatki, repetytoria, pomoce naukowe.

Bardzo ważną rzeczą w przygotowaniach do matury jest systematyczność. Odkładanie czegokolwiek na ostatnią chwilę przysporzy uczniom dodatkowego stresu i rozczarowania. Arkusze maturalne można rozwiązywać w każdej wolnej chwili, np. w autobusie czy podczas okienka w szkole.

W wielu szkołach organizowane są zajęcia dodatkowe przygotowujące do matury. Jeżeli nie pamiętamy wiadomości z poprzednich klas, warto udać się na takie lekcje. Dobrym sposobem na powtórzenie materiału są też korepetycje.

Bardzo pomocne są też wszelkie repetytoria i kompendia wiedzy. Zawierają one odpowiednio uporządkowane wszystkie wiadomości.

Bierzmy czynny udział w lekcjach, na bieżąco wykonujmy zadania domowe. Starajmy się jak najlepiej przyswoić sobie zagadnienia omawiane aktualnie na lekcjach, by nie zawracać sobie nimi głowy i nie nadrabiać zaległości w kwietniu.

Znajdźmy czas na relaks i odpoczynek

Trzeba też pamiętać, że intensywna nauka to spore obciążenie dla organizmu. Należy więc zaplanować sobie relaks odpoczynek. Nie wolno rezygnować ze snu, warto także każdego dnia przebywać na świeżym powietrzu, bardzo dobrym sposobem na odpoczynek jest regularna aktywność fizyczna.

Nie rezygnujmy też z ulubionych rozrywek, znajdźmy czas dla przyjaciół, co jakiś czas wybierzmy się do kina, na imprezę, poczytajmy ciekawą książkę. Postarajmy się, by jeden wieczór w tygodniu mieć wolny od nauki. Zapomnijmy wtedy o maturze.

Klasa maturalna to nie tylko przygotowania do matury, to również przygotowania do studniówki. Zróbmy wszystko, aby była ona jak najbardziej udana i aby mieć z niej jak najlepsze wspomnienia.

2 thoughts on “Jak przeżyć klasę maturalną?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *