Tabletki do ssania na gardło to bardzo skuteczny sposób na radzenie sobie z bólem, pieczeniem i nieprzyjemnym drapaniem, które towarzyszą infekcjom. Pastylki przyniosą wówczas ulgę, nawilżą gardło, zadziałają antybakteryjnie i przyspieszą leczenie. Jak wybierać najlepsze dla siebie preparaty tego typu?
Zanim zdecydujemy się na zakup preparatów na ból gardła warto zastanowić się nad tym, z jakiego rodzaju infekcją mamy do czynienia. Nawet najlepsze preparaty okażą się bowiem nieskuteczne, jeśli zostaną źle dobrane. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie, jakiego rodzaju ból odczuwamy: pulsujący, kłujący, ostry, silny, a także gdzie go odczuwamy: na przykład po jednej stronie. Warto również zwrócić uwagę na to, kiedy ból się pojawia: przy połykaniu, próbie mówienia oraz czy nie towarzyszą mu dodatkowe objawy: chrypka, kaszel, gorączka czy katar. Z taką wiedzą można udać się do farmaceuty, który powinien podpowiedzieć, z jakiego rodzaju infekcją mamy do czynienia. Doradzi również, jakie pastylki wybrać. Warto sięgać po preparaty z dużą zawartością składników naturalnych, o potwierdzonym działaniu, jak choćby miód. W intensywnym bólu ulgę przyniosą tabletki z dodatkiem środka uśmierzającego.
Z kolei jeśli doskwiera nam chrypka i suchość w gardle, powinniśmy sięgnąć po pastylki do ssania o działaniu zwiększającym wydzielanie śliny, odkażającym jamę ustną, zmniejszającym ból i uczucie pieczenia, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, a także powlekającym (dzięki takiej ochronnej otoczce zmniejszeniu ulegają podrażnienia). Wśród popularnych pastylek do ssania znajdują się między innymi Inovox, Strepsil, Herbitusin, Holinex.
Leczenie pastylkami do ssania można uzupełniać domowymi metodami. Skuteczne będą płukanki roztworem soli kuchennej, płukanki ziołowe, inhalacje z ziół, ciepłe mleko z miodem i czosnkiem. Ważne również zadbać o to, żeby stale utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w domu i nie przemęczać chorego gardła, na przykład jak najczęściej oddychając przez nos i ograniczając mówienie. Pamiętajmy również o unikaniu w okresie leczenie, stosowania ostrych przypraw do potraw.