Jak wybrać program do paragonów?

[REKLAMA]

Dokumentowanie sprzedaży jest jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorców. Klienci indywidualni, dokonując zakupów, otrzymują paragony, które są jednocześnie podstawą do składania ewentualnych reklamacji. Jeżeli planujesz założenie firmy, zobacz jaki program do paragonów wybrać.

Kiedy wystawiany jest paragon?

Paragon jest podstawowym dokumentem potwierdzającym sprzedaż. Stosuje się go najczęściej, gdy sytuacja dotyczy sprzedaży dla klienta indywidualnego. Paragon zazwyczaj nie może być traktowany jako faktura, co nie pozwala na odliczanie podatku VAT. W szczególnych przypadkach można uznać paragon za fakturę, lecz musi on zawierać informacje dotyczące kontrahenta, a kwota transakcji nie może być wyższa niż 450 zł lub 100 euro. Paragony zazwyczaj używane są w działalności, gdzie podstawą dokumentacji sprzedaży jest kasa fiskalna. Odbiorcy usług to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. W przypadku, kiedy nabywca życzy sobie wystawienia faktury, to mimo to paragon również musi zostać wydany.

Zasady wystawiania paragonu fiskalnego

Paragony traktowane są przez odbiorców jako niepotrzebne papierki. Dla samego przedsiębiorcy oraz urzędu podatkowego mają zupełnie inne znaczenie. Jako że są pewnego rodzaju ewidencją sprzedaży, muszą zawierać określone dane. Program do paragonów powinien drukować takie dane jak:

– nazwa firmy lub dane osobowe podatnika,

– adres siedziby firmy lub adres zamieszkania podatnika,

– numer NIP,

– numer porządkowy wydruku,

– identyfikacja towaru lub usługi,

– określenie wartości sprzedanych towarów (cena, rabaty, wysokość VAT),

– oznaczenie waluty.

Nabywca towarów może w każdej chwili poprosić o umieszczenie na paragonie numeru NIP swojej firmy. Jeżeli kasa fiskalna sprzedawcy nie ma takiej funkcji, jest on zmuszony wystawić fakturę.

Program do paragonów — na co zwrócić uwagę?

Aktualnie firmy mogą wystawiać paragony na dwa sposoby. Pierwszy, a zarazem tradycyjny sposób, to używanie paragonów papierowych. W tym celu wystarczy tradycyjna kasa fiskalna. Coraz częściej jednak przedsiębiorcy wybierają do swoich firm urządzenia z możliwością wystawiania paragonów online. Do tego niezbędne jest posiadanie specjalnego programu działającego zdalnie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych programów pozwalających na wystawianie paragonów. Wybierając ten właściwy, należy zwrócić uwagę, żeby:

– gwarantował szybki i łatwy dostęp z dowolnego urządzenia,

– działał niezawodnie,

– gwarantował bezpieczeństwo danych.

Programy do fakturowania oraz generowania paragonów online dostępne są w formie subskrypcji. Nie ma potrzeby kupna aplikacji do instalacji na dysku. Działanie programu w chmurze zapewnia wysoki poziom mobilności oraz bezpieczeństwa danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *