Jakie gatunki begonii wybrać do uprawy w ogrodzie i na tarasie?

[REKLAMA]

Begonie to piękne rośliny, które posiadają sercowate liście, a także niezwykle bogate kwiaty o gęstych płatkach. Są doskonałym wyborem do uprawy zarówno w domu na parapecie, jak i na zewnątrz na balkonie, tarasie, a także w ogrodzie. Warto wiedzieć, że begonie są dość ciepłolubne i nie tolerują temperatury poniżej 15 stopni, dlatego na zewnątrz wystawia się je bądź sadzi dopiero w drugiej połowie maja. W domu mogą być hodowane przez cały rok, gdyż najbardziej lubią temperaturę około 20 stopni Celsjusza. Warto poznać niektóre gatunki begonii, które są odpowiednie do uprawy w ogrodzie i na tarasie.

Begonia zwisająca Pendula – piękne wiszące doniczki stworzą romantyczną odsłonę tarasu

Belki stropowe na tarasie można wykorzystać do podwieszenia doniczek. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie begonie sprawdzą się do takiej uprawy. Najbardziej efektownie prezentuje się w takiej aranżacji tarasu begonia zwisająca Pendula. To odmiana begonii bulwiastej, doskonałej do uprawy doniczkowej. Jednak spośród odmian jest jedną z bardziej wrażliwych na warunki atmosferyczne. Dlatego musi być uprawiana w miejscu osłoniętym od wiatru, a także silnego nasłonecznienia. Trzeba wiedzieć, że liście begonii mogą ulec porażeniu i nawet obumrzeć, dlatego najlepszym miejscem na ich uprawę jest lekko zacienione stanowisko. Pędy są dość kruche, a kwiaty mniejsze niż u innych odmian, ale za to bardzo gęste. Pędy zwisają kaskadowo. Jak większość begonii sadzi się je w kwietniu lub maju. Wymagają odpowiedniej gleby o odczynie lekko kwaśnym. Oczywiście muszą być również zasilone nawozem przeznaczonym do begonii.

Begonia bulwiasta wielkokwiatowa – piękna odmiana do uprawy doniczkowej i na rabatach

Kwiaty begonii wielkokwiatowej są bardzo efektowne i mają średnicę nawet 25 cm. Nic dziwnego, że chętnie wybierane są do uprawy na tarasie czy w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że to odmiana wyjątkowo wrażliwa na ulewny deszcz, dlatego lepiej nadaje się do uprawy doniczkowej. Bulwy begonii od nadmiaru wilgoci mogą zgnić. Choć sadzenie begonii wymaga podlania zaraz po nim i potem regularnego podlewania, to jednak należy pamiętać, by z nim nie przesadzać. Nie można również zraszać liści w okresie suszy, gdyż może to doprowadzić do ich porażenia. Zawsze podlewa się jedynie ziemię. W okresie wegetacji warto zasilać begonię nawozem zawierającym więcej fosforu niż azotu. Szadzenie begonii do doniczek można zaplanować już na luty, oczywiście trzeba ją w tym czasie uprawiać w warunkach domowych. Na dnie doniczki trzeba przygotować warstwę drenażową, a bulwy sadzi się na głębokości 5-8 cm.

Begonia strzępiasta – piękne kwiaty, które ozdobią każdą rabatę

Begonia strzępiasta jest jednym z gatunków begonii o szczególnej urodzie. Posiada postrzępione płatki kwiatów, co odróżnia ją od większości gatunków begonii, które posiadają kwiaty o kolistym kształcie, przypominające róże. Sadzenie begonii strzępiastej do gruntu przypada pomiędzy marcem, a majem, trzeba jednak pamiętać, że nie może być już przymrozków. Stąd najczęściej i najpewniej wysadza się je w połowie maja. Dzięki temu begonia strzępiasta odwdzięczy się nam pięknymi kwiatami, które możemy podziwiać od lipca nawet do października. Sadzenie begonii na rabacie wymaga wyboru stanowiska półcienistego, a także odpowiednich odstępów sadzenia, mniej więcej 25-30 cm. Oczywiście należy jej zapewnić glebę próchniczą i lekko wilgotną. Warto wiedzieć, że bulwy begonii przed zimą się wykopuje, uprzednio usuwając zwiędłe pędy. Należy je przechowywać w ażurowym pojemniku w dodatniej temperaturze w granicach 10 stopni i przewiewnym pomieszczeniu. Przed ponownym posadzeniem, a także w trakcie okresu zimowania należy co jakiś czas sprawdzać bulwy pod kątem ewentualnych chorób i od razu eliminować te, które posiadają plamy bądź są zawilgocone.

Begonia stale kwitnąca – najbardziej odporna na zmienne warunki

Spośród wszystkich gatunków begonii nieco gorsze warunki uprawy najlepiej znosi begonia stale kwitnąca i to ona najlepiej nadaje się do uprawy ogrodowej. Na uwagę zasługują jej dekoracyjne liście, które przybierają barwy zieloną, czerwoną i brązową. Dodatkowo posiadają one silny połysk, co sprawia, że ta odmiana jest niezwykle ozdobna. Posiada białe, żółte, różowe bądź czerwone kwiaty, w zależności od odmiany. Dobrze znosi stanowisko słoneczne, jednak musi być wtedy regularnie podlewana, gdyż jak każda begonia nie znosi suszy. Sprawdzi się na rabacie, a także w uprawie doniczkowej na tarasie.

Begonia liczy sobie kilka gatunków i ponad 1000 odmian. Do ogrodu i na taras warto wybrać jedną z odmian begonii stale kwitnącej. Z kolei begonia bulwiasta jest doskonała do uprawy doniczkowej, a strzępiasta sprawdzi się na obrzeżach rabat. Gatunki begonii można sadzić obok siebie, gdyż mają podobne wymagania co do gleby i stanowiska. Można z nimi stworzyć niepowtarzalny ogród i taras.

1 thoughts on “Jakie gatunki begonii wybrać do uprawy w ogrodzie i na tarasie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *