Lagrus – warto wykończyć

[REKLAMA]

Dobrze dobrane listwy wykończeniowe we wnętrzu są prawie niewidoczne, ale kiedy ich brak albo są dobrane niewłaściwie, od razu rzucają się w oczy. Dobrze dobrane listwy powinny spełniać swoją praktyczną funkcję, a ich stylistyka powinna wpisywać się w aranżację wnętrza. Listwy przypodłogowe mają na celu głównie zakrycie szczeliny dylatacyjnej, ochronę podłogi podczas mycia oraz schowanie przewodów RTV i estetyczne połączenie ściany z podłogą.

Listwy przypodłogowe – dopasowanie do powierzchni

Listwy przypodłogowe powinny być dopasowane kolorem do reszty powierzchni, z którymi się stykają, jeśli podłoga wykonana jest z drewna, listwy również powinny być wykonane z tego surowca, Jest to dobre rozwiązanie umożliwiające uzyskanie spójnego efektu, trzeba również wziąć pod uwagę wybarwienie parkietu albo paneli podłogowych. Jeśli podłoga utrzymana jest w jasnej kolorystyce, sprawdzą się zarówno wyższe listwy, jak lagrus atena 100, jak i niższe lagrus classic r1. Wybierając podłogę, która ma wyrazistą i oryginalną kolorystykę trudno dopasować do niej listwy w tym kolorze, bezpiecznym rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie listew lagrus classic r10. Wykończenie w kolorze białym powiększa optycznie przestrzeń, nadaje jej również elegancji. Listwy można również dobrać do koloru ścian albo przemalować je na dowolnie wybrany kolor, co stwarza wiele możliwości stylizacyjnych. Wielu producentów oferuje listwy wykonane z tego samego materiału co drzwi i framugi okien.

Listwy przypodłogowe – główny element aranżacji

Listwy przypodłogowe mogą tez wybijać się na plan pierwszy we wnętrzu, szczególnie jeśli są wykonane z materiału, który zwraca uwagę, np. aluminium, jest to surowiec, który rzadko pojawia się w tej części aranżowanej przestrzeni, czyli podłodze. Zastosowanie białych listew lagrus classic r10 albo lagrus atena 100 w przypadku ścian w ciemnych kolorach i podłóg o wyrazistym zabarwieniu rozdzieli kolorystycznie dwie powierzchnie, w przypadku jasnej ściany i podłogi można zastosować listwę lagrus slassic r1 pomalowana na czarny kolor. Na dużej przestrzeni, gdzie jest winylowa podłoga w szarej tonacji, przypominającej beton, połączona z białą ścianą, doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie listew lagrus classic r10. Mogą to być również listwy w kolorze czerwonym, które dyskretnie dodają elegancji. Trzeba jedynie stosować zasadę, aby nie łączyć listew o różnym zabarwieniu i różnych kształtach w jednym wnętrzu.

Praktyczne funkcje listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe zabezpieczają ściany przed zabrudzeniem i uszkodzeniem, ponieważ uniemożliwiają dosunięcie do samej ściany mebli czy np. wózka dziecięcego. Mogą również ukryć mankamenty nierównych ścian w połączeniach z podłogą. Zabezpieczają też klepki i deski na podłodze, aby nie były one zahaczane i uszkadzane np. podczas odkurzania. Dodatkowo zasłaniają wszystkie szczeliny i chronią je przed gromadzeniem się kurzu i zanieczyszczeń. Konieczność zastosowania dylatacji sprawia, że deski czy panele nie są przycinane równo, wpływa to na estetykę wnętrza, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie listew przypodłogowych, zasłaniają one szczelinę i nierówno przycięte elementy podłogi.

Charakterystycznym elementem popularnych wnętrz w stylu skandynawskim są właśnie wysokie listwy lagrus atena 100. W nowoczesnym i minimalistycznym stylu aranżacji wnętrz także ostatnio chętnie stosowane są niższe listwy o wysokości 80 mm Lagrus classic r1 i lagrus classic r10.

Montaż listew przypodłogowych

Po dokonaniu wyboru listew przypodłogowych trzeba je odpowiednio zamontować, często stosowany jest silikon albo specjalny klej. Czynność ta nie jest trudna, wystarczy dociąć listwy na odpowiednią długość, a następnie przykleić je według instrukcji. Dobrym rozwiązaniem są również listwy przypodłogowe samoprzylepne, które trzeba jedynie dobrze docisnąć do ściany, aby je zmontować. Listwy mocowane na klipsy mogą być dobrym rozwiązaniem, kiedy trzeba je zdjąć i przeprowadzić dodatkowe kable, albo wykonać malowanie ścian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *