Piękny uśmiech to z pewnością (zaraz po oczach) miejsce, w którym wzrok rozmówcy skupia się najczęściej. Nie ulega wątpliwości, że każdy marzy o ładnych, zdrowych zębach, prawdą bowiem jest, że wygląd ma obecnie niemałe znaczenie. Niestety, nie każdy może poszczycić się pięknymi, śnieżnobiałymi i równymi zębami. Wiele ludzi dostrzega dużo niedoskonałości w swoim uzębieniu. Na szczęście są sposoby, by temu zaradzić. Coraz częściej pacjenci decydują się na założenie licówek, dzięki czemu nadadzą swoim zębom wymarzony kształt, zmienią ich kolor czy odbudują braki.
Co to są licówki?
Licówki, jak opowiadają specjaliści ze Smile Design Clinic, są to bardzo cienkie, wykonane w pracowni protetycznej płatki porcelany, które przykleja się na wargową powierzchnię zęba przedniego. Dzięki ich zastosowaniu, istnieje możliwość pokrycia rozległych wypełnień, ciężkich do usunięcia przebarwień, zmiany kształtu zęba – wydłużenia czy poszerzenia go, zlikwidowania diastemy. Licówki wykonywane są zazwyczaj z porcelany albo materiału kompozytowego, w sposób indywidualny dla każdego pacjenta.
Rodzaje licówek
Licówki możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Rozróżniamy licówki akrylowe, najczęściej stosowane tymczasowo lub zastępczo, w celu zabezpieczenia zęba zanim ostatecznie zostanie założona licówka. Inny rodzaj to licówki kompozytowe, które zbudowane są z materiałów o niejednorodnej strukturze. Są one złożone z kilku komponentów o różnych właściwościach. Często stosowane są jako początkowa faza przed koronowaniem lub licowaniem zębów, ale niekiedy stanowią również wersję ostateczną. Można wybrać również licówki ceramiczne. Do ich wykonania wykorzystuje się ceramikę skaleniową ze względu na dobre właściwości optyczne, np. odtworzenie warstwowej struktury zęba. Wyróżniamy także licówki porcelanowe, będące najpopularniejszym ich rodzajem. Cechuje je duża elastyczność, trwałość i wytrzymałość mechaniczna. A wszystko za sprawą masy porcelanowej, w skład której wchodzą masa akrylowa, ceramiczna oraz inne materiały złożone.
Zakładanie licówek
Zanim dojdzie do założenia licówek należy wyleczyć wszystkie zęby. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz bada zęby i upewnia się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do założenia licówek oraz rozmawia o oczekiwaniach pacjenta. Następnie robi wyciski zębów, a potem przeprowadza symulację wyglądu nowego uśmiechu. Po zaakceptowaniu przez pacjenta przebiegu i kosztów leczenia dochodzi do wykonania makiety nowego uśmiechu. Na kolejnej wizycie pacjent zakłada model próbny (bez szlifowania), a następnie nosi przez kilka dni taką próbną makietę, w celu upewnienia się, czy wszystko jest jak należy, czy też trzeba dokonać pewnych poprawek. Następnie, szlifuje się zęby pod licówki (zabieg w znieczuleniu miejscowym), robi wyciski i wysyła je do laboratorium protetycznego. W między czasie pacjent ma zabezpieczone zęby licówkami tymczasowymi, które usuwane są po 15 dniach. Wówczas następuje przymierzenie licówek, dobór koloru cementu, na który przykleja się nakładki. Cement zostaje utwardzony przy pomocy specjalnej lampy, nadmiar zostaje odcięty, a powierzchnia wypolerowana tak, aby była idealnie gładka.
Trwałość licówek
Trwałość licówek w głównej mierze uzależniona jest od tego, w jakim stopniu pacjent będzie dbał zarówno o zęby, jak i dziąsła. Niemałe znaczenie mają ponadto regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jednak trwałość licówki ceramicznej oceniana jest na 5-10 lat.
Przeciwwskazania
Na założenie licówek nie mogą pozwolić sobie osoby z chorobami dziąseł, m.in. nieleczoną paradontozą.