Te zawody zmienią Twoje podejście wyboru swojej ścieżki zawodowej. Poznaj 6 najlepiej płatnych zawodów.

[REKLAMA]

Rynek nieustannie się zmienia i do rankingu najlepiej zarabiających dołączają kolejne zawody. Oczywiście pozycja pracowników z branży IT i finansów wydaje się być niezagrożona, jednak niektóre branże w tym zestawieniu mogą się dla Was okazać zaskakujące. Poznajmy 6 najlepiej płatnych profesji!

Kto zarabia najwięcej?

Od lat pracownicy IT i specjaliści do spraw finansów zarabiają najwięcej. Na najwyższe zarobki mogą liczyć przede wszystkim architekci IT, senior developerzy czy starsi programiści JAVA. Do kręgu osób najlepiej zarabiających zaliczyć na pewno trzeba również analityków finansowych i Brand Managerów. Izabela Foltyn – specjalistka z portalu www.praca-kety.pl dodaje, że świetnie zarabiają również monitorzy badań klinicznych, o czym niewiele osób wie. Zestawienie zamykają radcowie prawni, którzy mogą spodziewać się co miesiąc ponad 5 tysięcy złotych wynagrodzenia netto.

Architekt IT

Pewnie wielu z Was po raz pierwszy słyszy o takim zawodzie. To jednak najlepiej opłacani specjaliści w Polsce. Osoba na tym stanowisku zarobi średnio 8500zł netto miesięcznie, jednak niektórzy mogą zarobić nawet dwa razy więcej. Czym zajmuje się więc architekt IT?

Jego zadaniem jest projektowanie systemów informatycznych, a następnie ich wdrażania w zgodzie z ustalonym projektem. Osoba na tym stanowisku nie tylko musi być świetnym programistą, lecz także biznesmenem i negocjatorem. To właśnie architekt IT ustala wszystkie szczegóły oprogramowania z klientem. Musi więc wykazywać się często wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi i negocjacyjnymi. To pośredni między biznesem i działem IT.

Senior developer

Senior developer również nie jest zwykłym programistą, którego zadaniem jest skupienie na swoich linijkach kodu. Jego zakres działań jest na tyle szeroki, że pracodawcy średnio płacą osobie na tym stanowisku 6 500 zł. Jego zadaniem jest dostrzeganie konsekwencji podejmowanych działań zarówno z punktu widzenia samej aplikacji, jak klienta. Senior developer musi mieć świadomość, jakie zadanie ma spełnić aplikacja i dążyć do tego, by wszystkie funkcjonalności w niej zawarte odpowiadały wymaganiom klienta. To również pracownik, którego zadaniem będzie zarządzanie zespołem ludzi. Musi więc wykazać się umiejętnościami menagerskimi, a także mentorskimi. Senior Developer musi mieć od 4-6 lat doświadczenia. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w którym wykorzystywana technologia jest młodsza.

Starszy analityk finansowy

Odpowiednie wykształcenie, umiejętność analitycznego myślenia i przewidywania trendów to podstawa, by zostać analitykiem finansowych. Jeśli posiadamy kilka lat doświadczenia, to nasze zarobki na tym stanowisku będą wynosiły średnio około 6000 zł na rękę. Takich pracowników szukają głównie duże firmy jak banki czy przedsiębiorstwa konsultingowe. Do głównych zadań osoby na tym stanowisku należy ocena działalności przedsiębiorstwa, a także perspektyw rozwoju. Dodatkowo bardzo ważnym zadaniem starszego analityka finansowego jest minimalizowanie ewentualnych strat.

Brand Manager

Brand Manager to inaczej opiekun marki. Osoba, która pracuje na tym stanowisku zarabia średnio w Polsce ponad 5 tysięcy złotych. Jakie są jej zadania? Na pewno pieniędzy nie bierze za nic. Zajmuje się przede wszystkim wprowadzaniem nowych marek na rynku i planowaniem strategii ich rozwoju. Brand manager prowadzi kampanie reklamowe i mierzy ich efektywność, a także współpracuje z działem sprzedaży. To jeden z najbardziej stresujących zawodów na naszej liście.

Monitor badań klinicznych

To jedno z największych zaskoczeń na naszej liście, jednak pracownik na tym stanowisku również bardzo często zarobi 5 tysięcy netto. Czym zajmuje się ta osoba. Jej zadaniem jest czuwanie nad rzetelnym przeprowadzaniem badań klinicznych, a także nad bezpieczeństwem pacjentów, którzy poddawani są badaniu.

Radca Prawny

Wiele osób może być zaskoczonych, jednak radcowie prawni zarabiają więcej niż adwokaci. Mediana wskazuje na 5000 zł netto, jednak są i tacy, którzy miesięcznie obserwują na swoim koncie przyrost rzędu 10 tysięcy złotych. Radcowie prawni mogą świadczyć swoje usługi w stosunku pracy względem konkretnego pracodawcy. Często reprezentują oni swoich klientów w urzędach, wydają opinie prawne, a także koordynują oni obieg dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *