Alergia na sierść kota – co robić?

[REKLAMA]

Alergia na kota jest najczęściej występującą alergią na zwierzęta w Polsce. W dużej mierze wynika to z częstości przebywania kotów pod jednym dachem z ludźmi oraz z właściwości kocich alergenów.(3) Skąd bierze się alergia na koty? Jakie są jej objawy? Czy są koty, które uczulają bardziej? Jak radzić sobie z alergią na koty?

Skąd bierze się uczulenie na kota? (1,2)

Kocie alergeny produkowane są przez gruczoły łojowe i ślinowe znajdujące się w skórze każdego kota. Substancją, która tak mocno uczula, jest przede wszystkim białko Fel d I. To ono odpowiada za wszystkie nieprzyjemne objawy uczulenia na sierść kota. Alergeny produkowane przez zwierzę bardzo łatwo  się przenoszą i są bardzo liczne w mieszkaniu, w którym żyją koty. Szacuje się, że w każdym 1m3 powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa kot, może znajdować się ponad 300 cząstek alergenów. Cząstki są bardzo małe (10 razy mniejsze od roztoczy kurzu), bardzo łatwo unoszą się w powietrzu i wnikają do dróg oddechowych, są lepkie, przez co łatwo przenieść je na ubraniu, a na dodatek mogą utrzymywać się w pomieszczeniach przez wiele lat, nawet gdy nie mieszka już w nich żaden kot.

Białko Fel d I znajduje się w ślinie kota oraz w jego naskórku i łoju. Nie zawiera go natomiast ani mocz, ani surowica zwierzęcia. Prawdą jest to, że różne koty mogą inaczej uczulać. Znacznie silniej uczulają niekastrowane samce, które wydzielają o wiele więcej łoju niż samice. Powodem tego są hormony, a ściśle mówiąc, testosteron. Kastracja jest dobrym sposobem na ograniczenie liczby alergenów produkowanych przez kota. Słabiej z kolei uczulają koty syberyjskie, które mają w ślinie mniej uczulającego białka, koty rasy comish rex, devon rex oraz koty bezwłose rasy sfinks. Z powodu braku sierści alergen nie roznosi się tak łatwo (koty wiele razy dziennie czyszczą swoje futro i tym samym regularnie rozprowadzają na nim alergeny).

Alergia na kota – objawy (1,4)

Charakterystyczne objawy świadczące o alergii na kota to kichanie, świąd nosa, wodnisty katar, zaczerwienienie spojówek, swędzenie i łzawienie oczu, uczucie braku powietrza, świszczący oddech. Na skórze pojawia się zaczerwienienie, swędząca wysypka lub bąble świadczące o pokrzywce.

Alergia na kocią sierść najczęściej objawia się zmianami w układzie oddechowym przypominającymi astmę (alergen najłatwiej dostaje się do organizmu przez układ oddechowy). Aby potwierdzić swoje podejrzenia co do alergii, należy udać się do alergologa, który zleci wykonanie  punktowych testów skórnych lub oznaczy stężenie swoistych IgE we krwi.

Jak złagodzić objawy alergii? (1)

Pierwszym krokiem po zdiagnozowaniu alergii na kota jest dobranie odpowiedniego leczenia. W tym celu stosuje się leki antyhistaminowe lub kortykosteroidy. U niektórych osób dobre wyniki daje immunoterapia, czyli tak zwane odczulanie. Pomimo zastosowania wszystkich tych metod zdarzają się osoby, które mogą nadal mieć objawy alergii w zetknięciu ze zwierzętami lub wysoką dawką alergenów. Często doradza się oddanie kota w tak zwane dobre ręce, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z alergenem.

Jednak bardzo wiele osób, gdy dowiaduje się, że ma uczulenie na sierść kota, wcale nie ma zamiaru pozbywać się swojego pupila. W takim przypadku oprócz regularnego zażywania leków bardzo ważne jest usuwanie alergenów z mieszkania. Należy regularnie kąpać kota (raz w tygodniu) i przecierać mu sierść na mokro, aby pozbywać się alergenów. Nie zaleca się spania z kotem w jednym łóżku (alergeny zostaną na materacu). Z mieszkania trzeba pozbyć się dywanów, zasłon, mebli z miękkimi obiciami i wszystkich innych rzeczy, w których mogą gromadzić się alergeny. Mieszkanie warto regularnie odkurzać, wietrzyć oraz zainwestować w odpowiedni filtr powietrza.

  1. Leszczyńska I. Zawisza E. Uczulenie na naskórki zwierząt. http://www.czytelniamedyczna.pl/1580,uczulenie-na-naskorki-zwierzat.html Data dostępu: 10.05.2017
  2. Durska G. Alergia na kota u ciężarnej. http://alergie.mp.pl/lista/114460,alergia-na-kota-u-ciezarnej Data dostępu: 10.05.2017
  3. Padjas A. Testy potwierdzające alergię na kota. http://alergie.mp.pl/lista/73489,testy-potwierdzajace-alergie-na-kota Data dostępu: 10.05.2017
  4. Padjas A. Kot dla alergika. http://alergie.mp.pl/lista/63696,kot-dla-alergika Data dostępu: 10.05.2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *