Nawet bardzo uszkodzony ząb nie zawsze musi zostać całkowicie usunięty. Współczesna stomatologia i protetyka stomatologiczna mają naprawdę duże możliwości, dzięki którym bez problemu można dokonać rekonstrukcji zęba w taki sposób, że niczym nie będzie się on wyróżniał spośród zębów naturalnych.
Wysokiej jakości materiały, trwałe, nieuczulające i nie podlegające przebarwieniom, gwarantują komfort każdemu, kto zdecyduje się na odbudowę złamanego, wybitego czy chorego zęba. Najczęściej stosuje się koronę, którą umieszcza się na zdrowym, specjalnie do tego przygotowanym i zredukowanym zębie lub na implancie.
Odbudowa zęba – metody
Aby ustalić jaka metoda odbudowy zęba będzie w naszym przypadku najlepsza, trzeba wykonać RTG (zdjęcie rentgenowskie). Istnieją różne metody:
- odbudowa materiałem kompozytowym,
- odbudowa materiałem kompozytowym wzmocnionym włóknem szklanym,
- wkład koronowo – korzeniowy z włókna szklanego,
- korona protetyczna osadzona na wkładzie koronowo – korzeniowym (z włókna szklanego lub metalu)
Inaczej planuje się zabiegi w stomatologii zachowawczej w przypadku niewielkich ubytków, a inaczej, gdy w grę wchodzi konieczność leczenia protetycznego.
Przy niewielkim ubytku wypełnia się komorę zęba i miejsce po zębinie glasjomerem, a wierzchnią warstwę odbudowuje kompozytem. Przy większych ubytkach stosuje się włókno szklane jako wzmocnienie części koronowej lub wkłady korzeniowe, które mogą być wykonane z włókna szklanego lub ze specjalnego stopu metalu.
Kiedy zachodzi konieczność leczenia protetycznego, rekonstrukcja zęba może objąć tylko koronę przy żywym zębie i wtedy wykonuje się uzupełnienie protetyczne typu inlay lub onlay. Jeśli natomiast zachodzi konieczność odcięcia części koronowej zęba i opracowanie kanałów korzeniowych pod wkład koronowo-korzeniowy (na stopie stali, srebro-palladu lub złota), osadza się koronę pełnoceramiczną albo tworzoną na bazie tlenku cyrkonu, stopu stali, srebro-palladu lub złota.
Raty medyczne – sprawdź MediRaty!
Wskazania do odbudowy zęba
O odbudowie zęba mówimy wtedy, kiedy jego korona jest uszkodzona wskutek urazu, próchnicy czy leczenia kanałowego. Wskazaniem do odbudowy zęba są także chęć poprawy estetyki naszego uśmiechu czy nieprawidłowy wygląd korony zęba.
Wszystkie te wskazania wymagają precyzyjnej diagnostyki oraz dobrania adekwatnej metody odbudowy. Obok wspomnianych wyżej ogólnych wytycznych związanych z doborem metody do stopnia zniszczenia zęba, liczy się także estetyka odbudowanego zęba. Współczesne metody rekonstrukcji zębów gwarantują nie tylko stworzenie korony czy wypełnienia o kolorze łudząco podobnym do naszych naturalnych zębów, ale także dają możliwość odtworzenia najdrobniejszych detali, co gwarantuje, że odbudowany ząb nie będzie niczym wyróżniał się od pozostałych.
Ocenia się, że dobrze odbudowany ząb przetrwa w nienaruszonym stanie co najmniej 5 lat i w tym czasie nie będzie narażony na przebarwienia. Ale uwaga – tylko materiały protetyczne najwyższej jakości nie są podatne na przebarwienia, dlatego inwestując w rekonstrukcję zęba lepiej wybrać usługę droższą, gwarantującą dostęp do najnowocześniejszych materiałów. Możliwość skorzystania z ratalnego finansowania usług stomatologicznych ułatwia podjęcie decyzji. W przeciwnym wypadku musimy się liczyć z tym, że podczas odbudowy zęba zostaną użyte materiały, które przebarwiają się bardzo szybko.
Koszty rekonstrukcji zęba
Odbudowa zniszczonego zęba nie jest tania, ale jak wspomniano, zawsze można sfinansować leczenie dzięki pożyczce. Ceny rekonstrukcji zęba różnicuje użyta technologia oraz marka producenta. Średnie kwoty, które musimy wydać w największych miastach Polski kształtują się następująco:
- korona porcelanowa na metalu (stal stomatologiczna) 600 zł
- korona pełnoceramiczna (bez metalu) 900 zł
- korona pełnoceramiczna na cyrkonie (cyrkonowa) 1 100 zł
- korona na złocie (właściwości przeciwpróchnicze) 600 zł + wartość złota
- licówka pełnoceramiczna (na ząb szlifowany) 900 zł
- korona porcelanowa na metalu na łączniku tytanowym: 1 700 zł
- korona porcelanowa na tlenku cyrkonu na łączniku tytanowym: 2 000 zł