Choroba zwyrodnieniowa stawów!

Zwyrodnienie stawów, które do niedawna uważane było za dolegliwość wyłącznie osób starszych (dotyka coraz częściej młodych), niestety należy do chorób przewlekłych i nieodwracalnych. Wiąże się przede wszystkim z uszkodzeniem chrząstki i brakiem jej odbudowy, co w konsekwencji może zakończyć się kalectwem. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów i jak powinno przebiegać leczenie? O tym poniżej!

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów

Istnieje wiele czynników, które prowadzą do zwyrodnienia stawów. Niestety nie wszystkie są od nas zależne. Według lekarzy w większości przypadków jest to choroba genetyczna. Dodatkowo przyczyniają się również do niej: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, uprawianie sportów powodujących urazy i kontuzje, nadwaga, jak również długotrwałe przeciążanie stawów.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

W leczeniu zwyrodnienia stawów bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Powinna pomóc też fizjoterapia, pozwalająca na dłuższe zachowanie sprawności fizycznej i zmniejszająca uciążliwe i często nie do wytrzymania, towarzyszące tej chorobie bóle. Ale to jeszcze nie wszystko! Dobrze jest również odciążać stawy poprzez stosowanie wkładek ortopedycznych, ortez czy chodzików stabilizujących. Pomocne będą też ciepłe lub zimne okłady. Pierwsze rozluźniają mięśnie, drugie niwelują objawy zapalenia. Innym sposobem walki ze zwyrodnieniami, są leki, mające za zadanie uśmierzyć ból. Tu warto sięgnąć po paracetamol, ketonal czy diklofenak. Dla osób, które nie mogą przyjmować długotrwale tabletek, świetnym rozwiązaniem będą dostępne w aptece żele i maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciw bólowym. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych należą Traumon oraz Naproksen.

Nidy nie lekceważ objawów!

Zwyrodnienie stawów to choroba, której nie można lekceważyć, tak jak żadnej innej. Jeśli dokuczają nam bóle stawowe, to nie należy zwlekać, ale konieczne jest udanie się do lekarza i rozpoczęcie leczenia. Zwyrodnienie stawów, jak już o tym wspomniano wyżej, dotyka ludzi starszych, młodych, szczególnie narażone są na nie kobiety po menopauzie. Nie leczone, prowadzi do trwałego kalectwa.

2 thoughts on “Choroba zwyrodnieniowa stawów!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *