Jakie książki Polacy czytają najchętniej?

[REKLAMA]

Nie da się ukryć, że Polacy czytają naprawdę niewiele. Znacznie chętniej wolą przesiadywać w sieci. Dlatego też warto zwrócić uwagę na raport Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa w Polsce w 2017 roku”, który może być niepokojący. Pokazuje jednak również, co czytają Polacy. Na które książki w zeszłym roku nasi rodacy decydowali się najchętniej?

Ilu Polaków czyta książki?

Z badania wynika, że co najmniej 38 proc. Polaków przeczytało w zeszłym roku jedną książkę. Wynik ten jest więc podobny, jaki miał miejsce w latach poprzednich. Po spadkach, które przypadły na okres 2004–2008, poziom czytelnictwa w Polsce się ustabilizował i obecnie kształtuje się na poziomie poniżej 40%. Stabilna jest również liczba czytelników intensywnych, którzy w ciągu roku są w stanie przeczytać siedem lub nawet więcej książek. W zeszłym roku blisko jedna na dziesięć osób (9 proc.) może poszczycić się takim wynikiem.

Jak czytają nauczyciele?

Zanim przejdziemy do najczęściej czytanych przez Polaków książek, analizie warto poddać czytanie wśród polonistów, którzy uczą w szkołach ponadgimnazjalnych. Uznano bowiem, że to właśnie ta grupa społeczna ma duży wpływ na czytelnictwo Polaków. Jak jest z ich preferencjami i nawykami w czytaniu książek? Otóż badanie wykazało, że poloniści czytają znacznie chętniej niż inna grupa społeczna. Niestety, nie udaje im się tego przełożyć na swoich uczniów, a przynajmniej w późniejszym czasie rezygnują oni z czytania.

Co czytają Polacy?

Z raportu wynika, że czytelnicy są dość spontaniczni. Najchętniej wybieranymi książkami są tytuły literatury popularnej gatunkowo, a więc sensacyjno-kryminalnej, obyczajowo-romansowej czy fantastycznej. Najczęściej wybieranymi pisarzami są natomiast Stephen King, Dan Brown i Danielle Steel.

Słabiej wygląda to w przypadku literatury pięknej. Co istotne krytycy przypisują takim książkom wartość artystyczną i intelektualną. Po takie tytuły sięga jednak tylko jeden na dwudziestu Polaków, a najchętniej czytano książki Szczepana Twardocha (Król), Olgi Tokarczuk (Gra na wielu bębenkach, Księgi Jakubowe), Joanny Bator (Chmurdalia, Rok królika), Krzysztofa Vargi (Masakra) i Pawła Hulelle (Śpiewaj ogrody).

Wydaje się, że w ostatnim czasie bardzo popularna jest też literatura faktu, co potwierdza sprzedaż księgarni nieprzeczytane.pl. Wyniki ukazują jednak coś innego, bo również w tym przypadku po książki sięgnęło jedynie 5 proc. badanych respondentów. Najpopularniejsze są wśród nich biografie. Polacy sięgali najczęściej po życiorys Roberta Lewandowskiego, Mike’a Tysona, Jerzego Kukuczki, Wandy Rutkiewicz, Danuty Wałęsy, Marii Czubaszek, ks. Jana Twardowskiego czy Władysława Bartoszewskiego. Popularna była również biografia Krzysztofa Marcinkiewicza.

Dodajmy również, że Polacy sięgają po książki, które w jakiś sposób są rekomendowane. Blisko 70 proc. czytelników zwraca uwagę na to, jak oceniana jest ona w sieci. Z kolei ponad połowa chętnie sięga po tytuły zarekomendowane im przez rodzinę i przyjaciół.

1 thought on “Jakie książki Polacy czytają najchętniej?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *