Utrata dokumentów, takich jak na przykład dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy karta płatnicza może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też konieczna jest bardzo szybka reakcja, aby uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek. Jak postępować w takiej sytuacji?
Jak nie dopuścić do utraty dokumentów?
Często zdarza się, że dokumenty na skutek kradzieży dostają się w ręce niepowołanych osób. Bardzo ważne jest, aby natychmiast po zorientowaniu się o ich utracie podjąć odpowiednie kroki. Osoba nieupoważniona, która posiada na przykład nasz dowód osobisty, może zaciągnąć na nasze dane kredyt czy podpisać umowę, o której my nie będziemy mieli pojęcia, jednak negatywne jej konsekwencje mogą odbić się właśnie na nas. Zawsze więc bardzo dużą uwagę przykładajmy do tego, w jakich miejscach przechowujemy nasze dokumenty. Warto pomyśleć o tym, czy na co dzień konieczne jest noszenie ich wszystkich przy sobie. Zwiększa to bowiem ryzyko ich utraty – czy to na skutek kradzieży, czy nawet na skutek samodzielnego zagubienia ich. Najczęściej dokumenty nosimy w portfelu, razem z gotówką. Pamiętajmy jednak, że złodzieje zwykle celują właśnie w kradzieże portfeli, gdyż zależy im przede wszystkim na zdobyciu pieniędzy. Oczywiście utrata gotówki również może być bardzo bolesnym doświadczeniem, ale nie trzymając dokumentów razem z nią w portfelu maleje prawdopodobieństwo ich utraty. W żadnym wypadku nie powinniśmy nosić ważnych dokumentów na przykład w kieszeniach. Może to doprowadzić bowiem do nieświadomego ich zgubienia. Czasem zdarza się, że odnajdzie je osoba uczciwa, która zwróci dokumenty właścicielowi. Nie zawsze jednak mamy tyle szczęścia i może okazać się, że znalazca wcale nie ma co do nas uczciwych intencji i w jakiś nielegalny sposób wykorzysta znaleziony przedmiot. Jeśli musimy nosić dokumenty przy sobie, warto nabyć specjalny organizer, który włożymy na przykład w trudno dostępne miejsce w naszej torebce. Warto pamiętać, aby dokumentów nie przechowywać w plecaku, a torbę, w której się one znajdują zawsze nosić z przodu i kontrolować, czy żadna niepowołana osoba nie ma do niej dostępu.
Jak postępować, gdy utracimy ważny dokument?
Zarówno w przypadku kradzieży, jak i zagubienia dokumentu, powinniśmy szybko podjąć odpowiednie kroki, aby nie narażać się na ewentualne straty wywołane działaniem osób niepowołanych. Jeśli zagubimy lub zostanie nam skradziona karta płatnicza, naszym pierwszym działaniem powinno być jej zastrzeżenie w banku. Dzięki temu nikt nie będzie mógł z niej skorzystać (nawet my, jeśli w późniejszym czasie odnajdziemy naszą kartę płatniczą). W ten prosty sposób unikniemy ewentualnych strat finansowych, które w przypadku kradzieży karty mogłyby być naprawdę wysokie. Najprościej będzie zastrzec naszą kartę telefoniczne w banku. Co ciekawe, w prawie każdym banku zastrzeżemy swoją kartę płatniczą nawet jeśli nie jesteśmy klientami konkretnie tej instytucji. W przypadku kradzieży powinniśmy zgłosić zdarzenie na Policji. Policję odwiedźmy niezwłocznie również wtedy, gdy skradziono nam dowód osobisty. Z dniem naszego zgłoszenia dowód zostanie unieważniony, co oznacza, że nikt nie będzie mógł się nim skutecznie posłużyć. Od funkcjonariuszy Policji powinniśmy otrzymać wówczas specjalne zaświadczenie o kradzieży dokumentów. Jeśli dowód osobisty został nam skradziony, a my nie zgłosiliśmy tego faktu na Policji, mogą czekać nas bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Ktoś może na przykład zaciągnąć na nasze nazwisko kredyt. W takim przypadku warto odpowiednio wcześnie skontaktować się z prawnikiem. Pamiętajmy, aby była to osoba sprawdzona, godna zaufania i profesjonalna. Najlepiej kierować się w takich przypadkach poleceniami rodziny czy znajomych. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto skorzystać z opinii, które klienci kancelarii prawnych pozostawiają w Internecie. Wystarczy, że w wyszukiwarce internetowej wpiszemy na przykład hasło „adwokat Łódź prawo karne”, a z pewnością otrzymamy mnóstwo wyników wraz z opiniami klientów.