Czy wiesz, że aż 9 na 10 Polaków przynajmniej raz w roku zażywa środek leczniczy, który dostępny jest bez recepty? Najczęściej sięgamy po tabletki przeciwbólowe oraz wszelakie suplementy diety. Z całą pewnością wpływ na taką postawę ma niechęć do wizyt lekarskich, ale również łatwa dostępność takich środków. Można je kupić nie tylko w aptekach.
Ile wydajemy na leki?
Okazuje się, że statystyczny Polak wydaje na lekarstwa dostępne bez recepty jakieś 38 złotych. Trzeba mieć na uwadze, że nie tylko są to leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe, ale również suplementy, takie jak witaminy, probiotyki czy środki odchudzające. Nadal więcej wydajemy na leki wydawane tylko na receptę. Miesięcznie to średnio 51 złotych.
Po jakie leki sięgamy najczęściej?
Nawet 68% Polaków przyznaje, że przynajmniej raz w roku sięga po lek przeciwbólowy. Zazwyczaj są to środki dostępne bez recepty, które w swoim składzie zawierają ibuprofen, paracetamol czy ketoprofen. O tym, jak działa ketoprofen, który na rynku leków OTC pojawił się całkiem niedawno, głośno było niedawno w mediach. To jeden z najskuteczniejszych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
52% Polaków regularnie zażywa witaminy i minerały oraz preparaty, które mają wzmocnić odporność. 27% Polaków stosuje środki wspomagające pracę układu pokarmowego, a 16% te na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci. 13% z nas zażywa środki nasenne i uspokajające. 1% nabywa preparaty mające wpływać na zwiększenie libido.
Kto jest podatny na lekomanię?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, że Polacy są lekomanami. Z całą pewnością jednak jesteśmy rekordzistami pod względem ilości nabywanych środków leczniczych. Okazuje się również, że dostępne są wyniki badań statystycznych, które dotyczą płci osób, które po leki sięgają.
W Polsce znacznie częściej tabletki dostępne bez recepty i inne suplementy diety zażywają kobiety. Nie jest to związane z większą częstotliwością ich chorób. Wręcz przeciwnie, panie chorują rzadziej, bo częściej stosują działania profilaktyczne. Bardziej dbają o swoje zdrowie, szybciej tez reagują na niepokojące sygnały.
Kiedy idziemy do lekarza?
21% Polaków wcale nie korzysta z porad lekarskich, a stawia raczej na samodzielne leczenie. Doskonale umiemy czytać informacje dostępne na ulotkach, wiemy, jak działa ketoprofen, czy jakie skutki może mieć przedawkowanie witamin.
Wizyty w gabinetach specjalistów wcale nie są nam potrzebne. 50% pacjentów konsultuje zaś zażywanie konkretnego leku z lekarzem tylko przy jego pierwszym zastosowaniu. Później już nabywa i stosuje je samodzielnie. Tak dzieje się oczywiście w przypadku leków OTC, czyli tych dostępnych bez recepty. Wizytę u lekarza przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy te środki okazują się nieskuteczne bądź problem zdrowotny się pogłębia.
Niestety ale oglądając reklamy powinniśmy na wszystko brać leki torbę leków . Na wątrobę na żołądek na serce na głowę nie wiem na wszystko .
Jesteśmy lekomanami chociaż nie wszyscy . Na głupi ból zęba sam wciągam kilka tabletek 😉 a organizm się uodparnia na prochy . Wniosek nasuwa się sam 😉 .
Tak naprawdę gdyby wierzyć reklamom to większość z nas powinna łykać kilkanaście suplementów dziennie. Co jeden to lepszy i ma większe spectrum działania. Zanim zdecydujemy się suplementować jakieś witaminy czy minerały warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić podstawowe badania aby sobie nie zaszkodzić.