Jak prasowanie wpływa na wytrzymałość materiału?

[REKLAMA]

Jedni uwielbiają, inni nienawidzą – prasowanie to czynność, która potrafi podzielić wiele osób. Jedni uważają, że prasowanie jest konieczne, inni z kolei twierdzą, że niszczy ono nasze ciuchy i wystarczy właściwe ich rozwieszenie po praniu by uniknąć zagnieceń i nieestetycznego wyglądu. Jak jest rzeczywiście?

Czy prasowanie ma wpływ na materiał?

Nie ma wśród nas osoby, która podczas szybkiego prasowania w nagłej sytuacji nie zniszczyłaby odzieży. Przypalona koszula, stopiony sweterek, czy dziura w sukience są znane wielu z nas. Staramy się jak możemy, jednak pośpiech sprawia, że do zadania nie podchodzimy na tyle uważnie, by wykonać je prawidłowo. Odpowiednia temperatura żelazka i woda znajdująca się w nim, odgrywają w prasowaniu naprawdę ważną rolę. Okazuje się więc, że samo prasowanie nie niszczy naszej odzieży – pod warunkiem, że jest wykonywane tak jak być powinno. To zła technika ma wpływ na pojawienie się ewentualnych zniszczeń.

Jak, więc powinniśmy prasować?

Prasowanie nie może odbyć się bez odpowiedniego sprzętu. Dobrej jakości żelazko do prasowania i deska odgrywają w prasowaniu kluczową rolę. Warto zainwestować w dobry sprzęt. Żelazko to inwestycja na kilka lat, tak samo z deską. Dużo łatwiej znaleźć nam dobre żelazko. Deski, z reguły są małe, nieporęczne, ciężki. Ciekawe i praktyczne modele oferuje leifheitsklep.pl. Każda Pani domu będzie z nich zadowolona. Poza inwestycją w żelazko czy deskę warto zainwestować również w odpowiednią wodę do prasowania. Może być ona zapachowa lub bez – jej obecność w żelazku ułatwia pozbywanie się trudnych zagnieceń ale też odświeża ubrania, które spędziły już jakiś czas w szafie.

Pamiętaj, że najważniejsza jest temperatura prasowania. Musi być dopasowana do rodzaju materiału – inna temperatura będzie odpowiednia dla bawełny, inna dla lnu. Przed prasowaniem warto sprawdzić metkę znajdującą się na odzieży. Prasowanie „na wyczucie” może niestety okazać się zgubne. O ile w przypadku za niskiej temperatury spędzimy więcej czasu na prasowaniu, o tyle w przypadku zbyt wysokiej temperatury spalimy naszą ulubioną koszulę bądź sukienkę. Jeśli obawiamy się prasowania żelazkiem, zawsze możemy zainwestować w generator pary – poręczniejszy i dużo bezpieczniejszy niż żelazko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *