Konsekwencje zdrowotne niespłacania długów

[REKLAMA]

Zadłużenie może pogłębiać nie tylko już i tak poważne problemy finansowe, ale także prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych. Bezsenność, zespół chronicznego zmęczenia, ciągły stres, nerwica, bóle brzucha, alkoholizm, wreszcie depresja – to tylko kilka przykładowych chorób, które wywoływane są przez nasze długi. Ku przestrodze zamieszczamy cztery najczęstsze choroby, do których prowadzi zadłużenie.

Warto zgłosić się jak najszybciej po pomoc w zadłużeniu, aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie warto bagatelizować pierwszych objawów, a najlepiej w ogóle im zapobiegać, spłacając długi. Zobacz, do czego może doprowadzić spirala długów i zadbaj o swoje samopoczucie.

Bezsenność

Statystyki wskazują, że aż około 50% ludzi na świecie cierpi z powodu problemów ze snem. Wśród tej grupy są m.in. seniorzy, ale także osoby cierpiące z powodu ogromnego stresu. Jednym z powodów, które wywołują zarówno stres, jak i bezsenność są problemy finansowe, czyli zwykle długi. Zaburzenia snu to trudności w zasypianiu, ale także zbyt wczesne budzenie się, przerwy podczas snu itd.

Dla wielu osób rozwiązaniem są tabletki nasenne, ale jest to działanie jedynie doraźne – nie rozwiążą one problemu. Aby na stałe pozbyć się problemów w zasypianiem, trzeba wygrać ze stresem i odzyskać spokój ducha.

Depresja

Jedną z poważniejszych chorób wywoływanych przez zadłużenia jest depresja. Potrafi być groźna i podstępna, działając niemal w ukryciu. Wynika także z frustracji i poczucia bezsilności, co negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz kontakty z bliskimi. Wszystkiemu winny jest co prawda stres.

Naukowcy twierdzą, że długotrwale odczuwany niepokój prowadzi też do chorób przewlekłych i wpływa negatywnie na system odpornościowy, metabolicznym czy nawet może doprowadzić do uszkodzenia mózgu. Wiele osób nie radzi sobie z depresją albo nawet nie wie, że na nią cierpi. Jeśli stan ten się pogłębia i nie jest zdiagnozowany i leczony, może skończyć się nawet próbą samobójczą.

Alkoholizm

Bardzo często kłopoty finansowe prowadzą też do alkoholizmu. Człowiek szuka ukojenia i zapomnienia w alkoholu, jedynie pogarszając swoją sytuację – materialną, psychiczną i zdrowotną. Często staje się też kolejnym problemem dla swoich bliskich. Uzależnienie się od alkoholu czy innych używek to, według statystyk, jedna z najczęstszych chorób. Często towarzyszy mu także nerwica lub depresja.

Zespół jelita drażliwego

Depresja i ciągły stres prowadzą także do chorób jelit, zwykle do zespołu jelita drażliwego. To przewlekła i bardzo doskwierająca choroba jelita cienkiego i grubego, która objawia się zwykle ostrymi i częstymi bólami brzucha, zaburzeniami wypróżnień oraz nadmiarem gazów, ale też nudnościami i przemęczeniem. Ponadto cierpiący traci apetyt, bojąc się konsekwencji spożyciu posiłku.

1 thoughts on “Konsekwencje zdrowotne niespłacania długów”

  1. Czasem zamiast się umartwiać lepiej spożytkować ten czas na próbę rozwiązania problemu. Niektóre banki oferują opcję wakacji kredytowych, z innymi można się dogadać co do zmiany terminu płatności lub restrukturyzacji kredytu. Warto rozważyć znalezienie dodatkowej pracy „po godzinach”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *