Do czego służą pale CFA i jak się je instaluje?

[REKLAMA]

Obecnie pale CFA posiadają bardzo szerokie zastosowanie jako elementy konstrukcyjne. Są one niezawodne w tworzeniu fundamentów głębokich, między innymi pod obiektami mostowymi, konstrukcjami oporowymi czy ekranami akustycznymi.

Swoją nazwę pale CFA wzięły od angielskiego Continuous Flight Auger Piles – w tłumaczeniu są to pale formowane świdrem ciągłym. Stosuje się także skrót FSC. Elementy tego rodzaju stosowane są już od kilkudziesięciu lat, ale tak naprawdę zaczęły być powszechnie używane od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, gdy technologia ich wykonania została udoskonalona przez firmę Cementation Skanska. Wprowadziła ona dodatkową kontrolę przy wierceniu przez świdry oraz kontrolowaniu mieszanki betonu, co przełożyło się na lepsze rezultaty – większą trwałość, wytrzymałość i niezawodność pali CFA.

 

W pracach budowlanych najczęściej stosuje się pale CFA umieszczane na głębokość 20 metrów, ale można również spotkać się z palami na głębokość 30 metrów. Mają one wówczas średnicę od 400 do 1200 milimetrów. Dużą zaletą palów tego rodzaju jest możliwość stosowania ich w praktycznie każdym gruncie, w tym również w warstwach wodonośnych bez potrzeby stosowania rur osłonowych i bentonitu.

 

Aby możliwe było wykonanie pala CFA, stosuje się świdry ślimakowe. Wykorzystywane są one do wywiercenia otworu w gruncie odpowiadającego wysokości pala. Świder rozpycha grunt na boki i wynosi go częściowo na powierzchnię, co pozwala na wykonanie wiercenia szybko, sprawnie i w jednym cyklu. Gdy dojdzie się do odpowiedniej wysokości, świder jest wyciągany i równocześnie do otworu wtłacza się przez rurę rdzeniową świdra mieszankę betonu, co prowadzi do zabetonowania pala. Jako że mieszanka wtłaczana jest w otwór pod kontrolowanym ciśnieniem, możliwe jest uzyskanie najlepszej stateczności otworu. Stosuje się również szkielety zbrojeniowe, które są najczęściej wciskane i wibrowane do otworu.

 

Technologia tworzenia fundamentów głębokich z wykorzystaniem pali CFA jest dzisiaj powszechnie stosowana – pozwala na szybkie, sprawne wykonanie fundamentów bez wstrząsów i wysokiego hałasu w praktycznie każdym miejscu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *