Gdzie można wyrobić paszport i ile trzeba za to zapłacić?

[REKLAMA]

Podróże do egzotycznych krajów stają się coraz popularniejsze, a dodatkowo sprzyja temu słabnąca pandemia koronawirusa. Oczywiście nie tylko powody wypoczynkowe wchodzą w grę, ponieważ bardzo często podróże po całym świecie związane są z prowadzonym biznesem. Niemniej jednak bez względu na cel i powód podróż, bardzo często musimy dysponować dokumentem paszportowym, który ma swój termin ważności. Gdzie możemy zatem wyrobić paszport i ile trzeba za niego zapłacić? Omówimy to w dzisiejszym artykule!

Gdzie wyrobić paszport?

Niestety już na wstępie nie mamy dobrych wieści dla wszystkich osób, ceniących sobie prostotę i wygodę załatwiania spraw przez internet. Wniosku o paszport nie wypełnimy online. Jedyne co możemy zrobić mobilnie, to sprawdzić, czy dany paszport jest już gotowy do odbioru.

Wracając jednak do kwestii składania wniosku paszportowego, w tym celu musimy udać się do dowolnego punktu czy też biura paszportowego. Na terenie całej Polski znajdziemy ok. 100 takich placówek. Dobrą wiadomością w tym wszystkim jest to, że nie musimy udawać się do punktu najbliższego naszemu miejscu zamieszkania lub zameldowania. Trzeba tylko pamiętać, że gotowy paszport odbieramy w tej samej placówce, z której wysłaliśmy wniosek paszportowy.

Ile trzeba zapłacić za paszport?

Podstawowy koszt wyrobienia paszportu wynosi 140 zł. Od tej kwoty oblicza się stosowne zniżki i ulgi. Mniej zapłacą emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, uczniowie czy studenci. W niektórych sytuacjach trzeba liczyć się z większą opłatą paszportową. Więcej informacji na temat zniżek i zwyżek przy opłatach paszportowych można dowiedzieć się z serwisu Joblife.

Pozostaje jeszcze pytanie, jakie dokumenty są potrzebne przy załatwianiu paszportu i ile trzeba czekać na odbiór gotowego dokumentu. Oprócz wniosku paszportowego, musimy dysponować aktualną fotografią spełniającą wymogi techniczne, dowodem osobistym oraz dowodem uiszczenia opłaty paszportowej. Po złożeniu wniosku na odbiór paszportu musimy czekać do 30 dni. Jeżeli zależy nam na jak najszybszym wyrobieniu paszportu, wtedy możemy zdecydować się na wyrobienie tzw. tymczasowego dokumentu paszportowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *