Na czym polega usuwanie włókniaków?

[REKLAMA]

Na ciele ludzkim w przeciągu całego życia pojawiać się mogą różnego rodzaju znamiona i przebarwienia. Niektóre są potencjalnie groźne dla zdrowia, a nawet życia. Inne powodują defekt natury estetycznej. Jednymi z częściej pojawiających się zmian na skórze są włókniaki. Mimo że nie są one groźne, większość osób stara się ich pozbyć. Na szczęście, usuwanie włókniaków nie jest zbyt skomplikowane.

Czym właściwie jest włókniak?

Większość ludzi przynajmniej raz w swoim życiu słyszała o włókniaku. Mimo to nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, czym one właściwie są. Tymczasem włókniak to nic innego jak rozrostowa tkanka łączna, najczęściej o charakterze nabytym. Część włókniaków może jednak rozwijać się jeszcze w okresie życia płodowego. Co ciekawe, włókniaki można odnaleźć na ciele zdecydowanej większości osób dorosłych. Wyróżnia się włókniaki miękkie oraz włókniaki twarde.

Jak wygląda włókniak? Co do zasady przybiera on postać workowatego guzka, którego rozmiar nie przekracza najczęściej 2mm. Zabarwienie włókniaków w przeważającej większości jest brunatne bądź cieliste. Bywa jednak i tak, że kolor włókniaka niczym nie różni się od barwy zdrowej skóry. Włókniak nie stanie się zmianą złośliwą, dlatego usuwa się je wyłącznie ze względów estetycznych.

Jakie są przyczyny powstawania włókniaków na ciele?

Jak już zaznaczono wyżej, włókniaki mogą mieć charakter wrodzony. W żadnym razie nie jest to jednak regułą. Równie dobrze mogą pojawić się na naszej skórze na skutek innych przyczyn. Istnieją również pewne czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się włókniaka. Zmiany te nierzadko pojawiają się u osób, które cierpią na zaburzenia hormonalne czy cukrzycę. Ponadto, włókniaki zdecydowanie częściej pojawiają się u osób otyłych niż u osób szczupłych. U przedstawicielek płci pięknej, które spodziewają się dziecka, również może dojść do pojawienia się nowych włókniaków. Czasami zmiany te pojawiają się w miejscu ukąszenia owada.

W jaki sposób najczęściej usuwa się włókniaki?

Jak już wspomniano, włókniaki usuwane są najczęściej ze względów estetycznych. Nie stanowią one bowiem żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. W dermatologii estetycznej bardzo często wykorzystywany jest laser CO2. Dzięki tej metodzie nie trzeba liczyć się z ryzykiem powstawania blizn. Co do zasady nie jest konieczne podanie znieczulenia podczas takiego zabiegu. Jeżeli jednak rozmiar włókniaka jest spory, lekarz może znieczulić miejscowo obszar skóry poddawany zabiegowi.

Zabieg ten jest dość szybki, ale okres gojenia się skóry może wynosić nawet do 8 tygodni. Nierzadko stosowana jest również krioterapia, czyli wymrażanie włókniaków. Wykorzystywany jest do tego ciekły azot. Zabieg ten stosowany jest najczęściej przy tak zwanych włókniakach nitkowych. Co ciekawe, krioterapia jest zabiegiem w pełni bezpiecznym. Można wykonywać go u dzieci, a także u przedstawicielek płci pięknej spodziewających się narodzin dziecka. Ponadto, krioterapia jest mało inwazyjna i bardzo szybka.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *