Jak dbać o zdrowie psychiczne?

[REKLAMA]

Wraz z rozwojem nauk społecznych i psychologii zaczęto doceniać rolę kondycji psychicznej w realizowaniu codziennych wyzwań i dążeniu do samorozwoju.

Dobra kondycja psychiczna chroni przed doświadczaniem zaburzeń emocjonalnych, przed nadmierną labilnością nastroju i pozwala czerpać radość z życia. Jak pielęgnować swoją psychikę?

Inwestuj w przyjaźń – trwałe i bliskie relacje pomagają w utrzymaniu stabilnego, pozytywnego nastawienia do życia. Z przyjaciółmi łatwiej dostarczać sobie przyjemności, są też polisą ubezpieczeniową na wypadek kryzysu – na pewno cię wtedy wysłuchają i udzielą wsparcia. Pamiętaj o swoich przyjaciołach, podtrzymuj wasz kontakt a będzie to miało dobry wpływ na Twoją psychikę. Badania pokazują, że najbardziej wspierająca jest nie jak największa a jak najciaśniejsza sieć wsparcia społecznego. Nie chodzi więc o to, aby mieć jak najwięcej relacji, ale aby były głębokie a twoi przyjaciele znali się wzajemnie. Dzięki temu w momencie kryzysu będą mogli połączyć informacje od siebie nawzajem i szybko zareagować.

Dbaj o zdrowie – stare powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch” niesie za sobą dużo mądrości. Badania pokazują, że doświadczając jakiegoś bólu ryzyko zachorowania na depresję istotnie wzrasta. Dlatego pamiętaj o wykonywaniu regularnych badań i kontakcie z lekarzem. Zbawienny wpływ na ciało i psychikę ma też ruch na świeżym powietrzu, odpowiednie dotlenienie usprawnia pracę mózgu i buduje reakcje odpornościowe. Dobrze zbilansowana dieta również wpływa na nasze samopoczucie a przez to na kondycję psychiczną.

Rozwijaj swoje hobby – nasze pasje i zainteresowania chronią nas przed trudnościami, porządkują listę priorytetów życiowych, a w momentach kryzysu pozwalają uwolnić napięcie. Nie traktuj swojego hobby jako stratę czasu, wręcz przeciwnie, to ważna inwestycja w twoje zdrowie.

Rozważ psychoterapię – psychoterapia pomaga nam zrozumieć swoje potrzeby, motywację, popędy. Psychoterapia buduje konstruktywne sposoby radzenia sobie z trudnościami. Kruszy to co nas osłabia, wzmacnia to co nas buduje. Więcej o psychoterapii możesz przeczytać na trzymsie.pl. Znajdziesz tam też dobrych psychoterapeutów online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *