Jak efektywnie uczyć się angielskiego – kilka praktycznych porad

[REKLAMA]

Ile razy zdarzyło Ci się zacząć naukę języka i przedwcześnie ją skończyć ze względu na brak rezultatów? Pocieszymy Cię – to przydarzyło się nie tylko Tobie. Mamy jednak rozwiązanie, dzięki któremu wreszcie pokonasz tę barierę i nauczysz się angielskiego na poziomie wystarczającym do codziennej komunikacji w tym języku. Poznaj nasze sposoby.

Efektywna nauka angielskiego:

 • Wady wkuwania słówek na pamięć
 • Zalety nauki języka w kontekście
 • Tricki przyspieszające naukę języka angielskiego

Dlaczego nauka samych słówek nie zawsze zdaje egzamin?

Przypomnij sobie naukę słownictwa na klasówkę w szkole. Wkuwanie ich na pamięć z pewnością dawało efekty w postaci dobrych ocen. A co się stało później, np. na zagranicznych wakacjach albo gdy zaczepił Cię ktoś na ulicy, pytając o drogę po angielsku? Twoją pierwszą reakcją była na pewno panika, a drugą – uczucie kompletnej pustki w głowie i trudności ze zbudowaniem prostego zdania.

To właśnie z tego powodu tradycyjna nauka na pamięć sprawdza się w kontekście egzaminacyjnym. Rzadko kiedy idzie jednak w parze z praktycznym użytkowaniem języka i zapisuje się w pamięci długotrwałej. Jeśli zależy ci na tym, by nauczyć się mówienia po angielsku, musisz podejść do tego w nieco inny sposób.

Co zyskasz, ucząc się języka w kontekście?

Efektywna nauka słówek angielskich to przede wszystkim poznawanie ich w kontekście, czyli pod postacią zdań gotowych do użycia w konkretnej sytuacji. Dlaczego?

 • W ten sposób nie poznajesz jednego słowa, a kilka za jednym razem.
 • Nie musisz zastanawiać się później nad tym, jak użyć zdania w praktyce. Masz bowiem „gotowca”. 
 • Wraz ze słówkami uczysz się mimochodem reguł gramatycznych, których nauka „na sucho” może stwarzać niemałe problemy.
 • Zyskujesz gotowe zwroty i odpowiedzi na pytania, które możesz od razu zastosować w rozmowie z osobą anglojęzyczną. Przełamujesz zatem barierę przed wyrażaniem swoich myśli po angielsku i uczysz się kultury wypowiedzi obowiązującej w danym kręgu językowym.
 • Zdania wspierają wyobraźnię, a ta z kolei pozwala zapisać je od razu w pamięci długotrwałej. Dzięki temu pamiętasz je przez dłuższy czas, pod warunkiem wykonywania powtórek co pewien czas.

Efekt? Zamiast uczyć się słówek lub gramatyki, uczysz się po prostu języka w takiej formie, w jakiej jest używany na co dzień. 

Sprytne tricki na przyspieszenie nauki języka angielskiego

Uczenie się słownictwa w kontekście to jeden z najlepszych sposobów na przyspieszenie tego procesu. Warto jednak zwrócić też uwagę na następujące tricki przydatne nie tylko w kontekście leksyki, ale generalnie przy nauce porozumiewania się po angielsku.

 • Mów na głos – nawet jeśli samodzielnie uczysz się języka w zaciszu własnego domu, nie musisz rezygnować z treningu mówienia. Po prostu mów do siebie, dokładnie i wyraźnie artykułując poszczególne słowa. Pomoże Ci to w pokonaniu bariery językowej, gdy w końcu stanie przed Tobą inny rozmówca.
 • Dopasuj naukę do swoich możliwości – każdy może sobie pozwolić na poświęcenie innej ilości czasu na naukę języka. Najważniejsze jest zachowanie regularności. Poza tym, możesz uczyć się nawet przez kilkanaście minut dziennie.
 • Nie bój się robić błędów – to normalne, że na początku swojej drogi z nauką języka będziesz robić błędów. Z czasem zaczniesz je jednak zauważać i eliminować. Co istotne, w wielu przypadkach Twoi rozmówcy nawet tego nie zauważą, gdyż i tak uda Ci się porozumieć. Na tym właśnie polega piękno języka angielskiego.

O sposobach na efektywną naukę języka angielskiego możesz też posłuchać w podcaście prowadzonym przez Rafała Dudka na kanale Szybka Nauka Pro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *