Jak korzystać z narzędzi do malowania obrazów, takich jak paleta i pędzle?

[REKLAMA]

Malowanie obrazów opiera się oczywiście na nanoszeniu kolorów na płótna czy drewniane deski. Jednak należy tutaj zaznaczyć, że bez odpowiednich narzędzi nie byłoby to możliwe. Warto więc zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, a także wiedzieć, jak z nich korzystać podczas pracy. Poniżej opisujemy, między innymi korzystanie oraz dbanie o palety i pędzle.

Jak zadbać i korzystać z pędzli do malowania?

Nie licząc farb, najważniejszym narzędziem do malowania są oczywiście pędzle. Co ważne, jeden to zwykle za mało, dlatego już na wstępie warto zainwestować w kilka modeli. Dobrze jest wybrać wersje o zróżnicowanych rozmiarach, każdy ma przypisany numer, który wskazuje jego rozmiar. Na początek sprawdzą się trzy wersje, mały od 0,5 do 1, który posłuży do malowania detali, średni o rozmiarze numer 8 lub 10 i duży dla większych powierzchni i ogółu, ten ostatni powinien mieć średnio numer 30 lub 40. Bardzo ważne jest także odpowiednie dbanie o pędzle do malowania, tak aby te służyły przez długi czas. Po każdym użyciu należy więc je dokładnie wymyć i osuszyć, przechowywać w miejscu niedostępnym dla światła słonecznego. Dzięki temu włosie pędzli nie będzie zmieniać koloru czy też swojej struktury. Podczas korzystania z pędzli do malowania zwróć uwagę na chwyt, ten powinien przypominać trzymanie pałeczek w trakcie jedzenia. Zachęcamy do sprawdzenia strony https://szkicuj.pl/, gdzie czekają między innymi wspominane pędzle.

Jaki rodzaj pędzli wybrać?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje pędzli malarskich, naturalne i syntetyczne. Wersje naturalne wykonane są z włosia sobola, wiewiórki, szczeciny świńskiej czy też włosia końskiego. Sprawdzą się podczas malowania akwarelami i farbami olejnymi, a więc będą doskonałą opcją na początek przygody z malarstwem. Pędzle syntetyczne z kolei wykonane są ze sztucznych materiałów, rewelacyjnie odnajdują się w połączeniu z dosłownie każdym rodzajem farb, nie licząc olejnych. Takie pędzle również polecane są na początek, a to ze względu na fakt, że świetnie spisują się w połączeniu z farbami akrylowymi. Nie można zapomnieć, że pędzle syntetyczne są po prostu znacznie tańsze od naturalnych, a przy tym łatwiej dostępne. Takie pędzle, tak jak i płótna malarskie znajdziesz na wymienianej już wyżej stronie.

Paleta malarska – dlaczego warto ją mieć? Czym ja zastąpić?

Paletka malarska pomoże przy wylewaniu farby z opakowania oraz mieszaniu kolorów. Jest absolutnie niezbędna, ale warto zauważyć, że nie trzeba decydować się na drewniane, często drogie modele. Możesz je zastąpić talerzem ceramicznym, plastikowym czy też jednorazowym. Nie da się jednak ukryć, że to paleta malarska z drewna będzie tą, która doda smaczku i charakteru całej czynności malowania i przygodzie z malarstwem. Warto dodać, że paletę malarską można kupić w praktycznie każdym sklepie malarskim, tak jak i same farby akrylowe czy olejne, jednym z nich jest: https://szkicuj.pl/Farby-akrylowe-czy-olejne-jakie-farby-dla-poczatkujacych-news-pol-1653057467.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *