Jak walczyć z migreną? – kompendium wiedzy

[REKLAMA]

Cierpisz na nawracające, migrenowe bóle głowy? Należysz do 18% społeczeństwa skarżącego się na tę dolegliwość. Pamiętaj, że istnieją sposoby walki z chorobą – należą do nich: profilaktyka, metody naturalne oraz środki farmakologiczne.

Czy wiesz, że stosując nowoczesne leki (na przykład łącząc kwas tolfenamowy z przepisywanymi na receptę tryptanami) oraz unikając czynników wywołujących ataki (na przykład stabilizując higienę snu oraz dietę), masz szansę zminimalizować wystąpienie migreny? Oto kilka sposobów, które pomogą ci walczyć z chorobą.

Dobrze dobrane leki

W wypadku wystąpienia ataku o niskiej albo średniej intensywności, możesz spróbować walczyć z bólem wykorzystując niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty (na przykład zawierające ibuprofen albo paracetamol).

Bez recepty dostępny jest także specjalistyczny lek, kwas tolfenamowy, który działa podobnie jak leki przeciwzapalne – blokuje receptory bólu – ale i przerywa procesy towarzyszące atakowi migreny, pomagając przerwać epizod choroby. Jeśli twoje migreny są bardzo intensywne i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, koniecznie udaj się do lekarza. Pomoże ci on, dobierając skuteczną terapię farmakologiczną.

Naturalne i tradycyjne metody

Nasze babcie i prababcie także cierpiały na migrenę, a nie miały do dyspozycji całej gamy specjalistycznych środków farmakologicznych, takich jak tryptany i kwas tolfenamowy. Musiały radzić sobie z bólem, stosując bardziej naturalne metody. Wśród nich znajdują się ciepłe, zimne albo naprzemienne okłady na czoło, skronie lub kark.

Możesz także wypróbować masaże z wykorzystaniem leczniczych olejków – na przykład rozmarynowego. Ulgę w bólu przyniosą też napary ziołowe – na przykład z kory wierzby białej, rozmarynu, maruny albo mięty. Dobrze zadziała także herbatka z imbiru. Aby ją przyrządzić, zetrzyj na tarce albo drobno posiekaj kawałek imbiru (około 2-3 cm), a następnie zalej go wrzątkiem tak, jak zwykłą herbatę. Miksturę możesz posłodzić miodem do smaku. Podobnie zadziała herbatka z kurkumy.

Profilaktyka i samoobserwacja

Chcesz pozbyć się nawracających ataków migreny? Musisz najpierw dowiedzieć się, co jest przyczyną bólu. W tym celu zacznij prowadzić dzienniczek choroby. Zapisuj wszystkie czynniki, które towarzyszyły wystąpieniu bólu: twój jadłospis, wykonywane czynności, stresowe czynniki. Po kilku epizodach możesz ze zdziwieniem odkryć, że przyczyną nawracających ataków jest na przykład wizyta w centrum handlowym (zatłoczone, głośne, ostro oświetlone miejsce) albo weekendowe „odsypianie” – czyli spanie o kilka godzin dłużej, niż zazwyczaj.

Nie zawsze przyczyną migreny są oczywiste czynniki, takie jak zmiana pogody, alkohol czy też dieta zawierająca alergeny (cytrusy, orzeszki ziemne). Czasem ból głowy może wywołać czynnik, którego zupełnie się nie spodziewasz. Skuteczna profilaktyka polega właśnie na wyodrębnieniu tych przyczyn, a następnie unikaniu ich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *