W jaki sposób działają przelewy natychmiastowe?

[REKLAMA]

Chcesz wysłać przelew do innej osoby i zależy ci na tym, aby był zaksięgowany od razu? Gdy macie konta bankowe w tym samym banku, jest to możliwe, ponieważ wtedy pieniądze przychodzą do odbiorcy od razu. Sprawa komplikuje się jednak wtedy, gdy mówimy o kontach w dwóch bankach.

Przelewy międzybankowe, czyli odbywające się pomiędzy dwoma bankami, są już bardziej skomplikowane niż te wewnątrzbankowe, czyli w ramach jednego banku. W tym pierwszym przypadku pieniądze muszą być najpierw wyksięgowane z konta i przesłane do odbiorcy, gdzie są one dopiero księgowane. Cała operacja odbywa się zgodnie z obowiązującym w Polsce systemem Elixir.

Elektroniczny system rozliczeń międzybankowych Elixir działa od 1994 roku i pozwala na realizację przelewów, poleceń zapłaty oraz czeków pomiędzy bankami. Księgowanie wpłat odbywa się zgodnie z harmonogramem sesji Elixir. Od poniedziałku do piątku każdego dnia odbywają się trzy sesje – poranna, popołudniowa oraz wieczorna.

Najczęściej, gdy płacimy jednego dnia, przelew otrzymujemy kolejnego. To duży problem wtedy, gdy zależy nam na szybkim przekazaniu pieniędzy do odbiorcy z kontem w innym banku. Jest jednak alternatywa – to przelewy natychmiastowe.

Przelewy natychmiastowe to specjalne przelewy, które dostępne są też przez internet, pozwalające na przesłanie środków z rachunku na inne rachunki w zaledwie kilka sekund. Wobec tego omijamy wtedy godziny sesji Elixir i możemy wykonywać przelewy także w dni wolne, gdy takie rozliczenia bankowe się nie odbywają. Zapłata polega na przesłaniu pieniędzy do centrum rozliczeniowego firmy obsługującej przelewy natychmiastowe, a centrum to wysyła przelew do odbiorcy, który księgowany jest od razu.

Z przelewów natychmiastowych możemy skorzystać w bankach oraz w systemach płatności, na przykład bm.pl. Do wykonania przelewu potrzebujemy numeru konta, ale możemy też wykonać zapłatę na numer telefonu komórkowego – taka opcja dostępna jest też w serwisie bm.pl.

Zatem wtedy, gdy liczy się czas, przelewy natychmiastowe to sprawdzony wybór. Zrobimy je wygodnie i szybko przez internet, nie musząc już zwracać uwagi na sesje księgowania przelewów międzybankowych. Dodatkowo są one naprawdę bardzo tanie – wykonanie jednego przelewu to zwykle kwota kilku złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *