Jak wygląda dzień w przedszkolu?

[REKLAMA]

Czasy, w których dzień w przedszkolu przebiegał na zabawie od posiłku do posiłku minęły już chyba bezpowrotnie.

Oczywiście nadal rozrywka jest główną domeną tego rodzaju placówek, ale coraz większą uwagę zwraca się teraz na edukację kilkulatków. Większość przedszkoli pełni rolę wychowawczo-opiekuńczą, ale z dużym naciskiem na naukę małych pociech.

Najlepsze przedszkola realizują dzisiaj podstawowy program, jaki każdego roku zostaje wytyczony przez MEN. Ale nie jest to jedyna opcja, z której korzystają. Liczne obiekty tego rodzaju proponują również autorskie programy kształcenia, podczas realizacji których wpływa się wszechstronnie na rozwój przedszkolaków.

W każdym przedszkolu istnieje harmonogram zajęć. Chodzi o to, by dzieci mogły czuć się bezpiecznie i pewnie oraz miały stałe punkty programowe, których należy się trzymać. Udowodniono, że dzieci nie lubią nagłych zmian, czują się dobrze, kiedy mają stały system spędzania każdego dnia. Właśnie dlatego posiłki serwuje się w przedszkolach zawsze o tej samej porze. Czas na leżakowanie i odpoczynek również jest zawsze ten sam. Pora na dowolną zabawę w sali czy na placu zabaw jest odpowiednia, tak samo, jak i zajęcia edukacyjne. Rytmika, zajęcia językowe czy religia odbywają się w wybranych dniach tygodnia, zawsze o tej samej godzinie. Również zajęcia dodatkowe, na które dzieci zapisywane są dobrowolnie, proponowane są zawsze według stałego programu.

Wybierając przedszkole, warto na pewno zwrócić uwagę na realizację poszczególnych programów. Niewielką popularnością cieszą się dzisiaj placówki, które nie oferują nic poza standardowym, obowiązkowym programem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Hitem są za to te, które proponują szereg atrakcyjnych zajęć i innowacyjne metody rozwoju. To głównie przedszkola, których rytm dnia przebiega z zasadą Montessori albo te, które zwracają uwagę ciekawą formą wyżywienia.

Znacznie chętniej dzieci zapisywane są też do placówek z atrakcyjnym wyposażeniem. Nie chodzi tutaj jedynie o propozycje ciekawej rozrywki dla przedszkolaków, ale możliwości wszechstronnego rozwoju maluchów. Z całą pewnością hitem nie będzie konik na biegunach, plastikowe klocki czy szmaciane lalki. Dużo większym uznaniem wychowawców i rodziców cieszyć się będą za to zabawki kreatywne, ekologiczne czy takie, które wpływają na kształcenie i rozwój ruchowy dzieci podczas zabawy. Przykładem są gadżety interaktywne czy Magiczny Dywan firmy Funtronic. Zabawy grupowe w łapanie rybek czy omijanie przeszkód może być frajdą, ale bez wątpienia wpływa też na koordynację ruchową, spryt i koncentrację uwagi.

Ogromne znaczenie na jakość spędzanego w przedszkolu dnia mają jednak nie tylko przedmioty. Priorytetem jest wykwalifikowana kadra, dzięki której maluchy chodzą do tej placówki chętnie. Przed posłaniem dziecka do przedszkola warto sprawdzić kwalifikacje zatrudnionych tam pracowników. Mają mieć nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale też podejście do kilkulatków. Ich cechą ma być kreatywność, pozytywne nastawienie i empatia, bo nawet najlepsze wyposażenie obiektu nie sprawi, że dzień w przedszkolu będzie doskonały, jeśli dzieci nie otrzymają wsparcia swoich opiekunów.

Artykuł powstał w oparciu o treści zaczerpnięte ze strony Funtronic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *