Nietypowy sposób na zarabianie na pieniądzach

[REKLAMA]

Kolekcjonowanie monet to hobby nie tylko ciekawe, ale również dochodowe. Zarabiać można na wszystkim, również na skupowaniu i odsprzedawaniu wartościowych numizmatów.

Niedawno na wystawie organizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie można było zobaczyć jedyną w swoim rodzaju monetę – amerykańską jednodolarówkę, za którą kolekcjoner – inwestor zapłacił niebagatelną kwotę dziesięciu milionów dolarów. Jest to ewenement w skali światowej, na który składa się wiele czynników, między innymi rzadkość występowania, niemniej jednak taka kwota daje do myślenia.

Kolekcje dla inwestycji

Jak pokazują wyniki niedawnego badania „Kolekcjonera portret własny”, jedynie 21% badanych kolekcjonerów gromadzi swoje zbiory ze względu na chęć zarobkowania na wartościowych monetach. Jak się jednak okazuje, kupowanie i odsprzedawanie monet może być dochodowym zajęciem.

Na to, jak dużo trzeba będzie zapłacić, składa się wypadkowa wielu czynników. Jednym z nich jest wspomniana już wcześniej rzadkość występowania – jeśli numizmat jest dostępny w jednym lub dwóch egzemplarzach, z pewnością trzeba będzie zapłacić za niego znacznie więcej niż kiedy zaopatrujemy się w monety w limitowanych seriach liczących po tysiąc lub więcej egzemplarzy. Kolejnym jest wartość historyczna, ona również decyduje o tym, jak wysoko zostanie wyceniona moneta. Bardzo ważna jest także cena kruszcu na rynku metali szlachetnych. Kiedy jakiś czas temu cena złota rosła, numizmaty były droższe.

Jak pokazuje ankieta Skarbnicy Narodowej, skarbnicanarodowa.pl, przeciętny kolekcjoner to osoba w wieku około 55 lat, posiadająca w swojej kolekcji eksponaty warte 5 000 złotych. Z kolei inwestorzy starają się zgromadzić w swoim zbiorach numizmaty, które wyceniane są na przynajmniej 20 000 złotych. Co ciekawe, im więcej posiada się monet lub medali w swoich zbiorach, tym większą ma się skłonność do wydawania więcej pieniędzy dla rozszerzania kolekcji. W cenie są nie tylko monety z dawnych czasów, ale również takie o unikalnych cechach, na przykład skazie powstałej podczas wybijania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *