Korzyści dla zdrowia z regularnych spacerów. Dlaczego warto spacerować?

[REKLAMA]

Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie. Jedną z naturalnych potrzeb fizjologicznych każdego człowieka jest właśnie wysiłek fizyczny. Nie chodzi tutaj jednak o godziny spędzane na siłowni ani codzienne przebieganie kilku kilometrów. Istotna jest regularność i umiarkowana aktywność fizyczna, dlatego idealnie sprawdza się spacerowanie. Wystarczy tak naprawdę pół godziny dziennie do tego, aby zaobserwować u siebie szereg korzyści płynących z tej formy ruchu.

Z dostępnych aktywności fizycznych warto wybrać spacer dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Zamiast sięgania po coś do zjedzenia i po pilota od telewizora, warto wyjść z domu i pospacerować. Można mieć pewność do tego, że taka forma ruchu wyjedzie każdemu na zdrowie. Poprawia się nastrój, łatwiej jest zebrać myśli i zredukować stres. Chodzenie nie wymaga praktycznie żadnego szczególnego przygotowania, nawet pora roku nie ma większego znaczenia, wystarczy odpowiednio się ubrać, mając na uwadze aktualne warunki pogodowe.

Spacerowanie dotlenia mózg, wzmaga koncentrację, wzmaga produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Niepozorne spacerowanie sprzyja utrzymaniu smuklej sylwetki, pozbyciu się nadprogramowych kilogramów, zniwelowaniu tkanki tłuszczowej. Spacer jest niemalże bezkontuzyjny, nie obciąża stawów, wręcz ma na nie korzystny wpływ, w tym na produkcję mazi stawowej. Spacer będzie zbawienny dla osób, które chcą uchronić się przed żylakami i niewydolnością żylną. Jest to prosty sposób na poprawienie krążenia krwi i zmniejszenie obrzęków.

Na spacer po zdrowie

Przebywanie na świeżym powietrzu hartuje organizm i wzmacnia układ odpornościowy, co przekłada się na mniejszą podatność na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów, czyli wielorakie infekcje. Spacerując, można uchronić się przed rozwojem wielu chorób, w tym otyłości, osteoporozy, cukrzycy, schorzeń sercowo-naczyniowych. Plagą XXI wieku są choroby cywilizacyjne o charakterze przewlekłym, którym można przeciwdziałać między innymi poprzez regularną aktywność fizyczną.

Spacerowanie obniża poziom cukru we krwi, zmniejsza ryzyko udaru mózgu itd. Poprawia się także trawienie, spacery przyspieszają przemianę materii i przeciwdziałają zaparciom. Okazuje się, że ta forma aktywności fizycznej może nawet wydłużyć życie i sprawić, że w wieku podeszłym nie będzie trzeba zmagać się szeregiem chorób.

Sport to zdrowie
NowoczesnySport.pl – Zacznij się ruszać już dziś!

1 thoughts on “Korzyści dla zdrowia z regularnych spacerów. Dlaczego warto spacerować?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *