Mały pokój to nie problem. Jak go urządzić?

[REKLAMA]

Małe pokoje to niestety typowy problem mieszkań z wielkiej płyty, a więc w blokach, gdzie, nie da się ukryć, mieszka ogromna część naszego społeczeństwa. Małe pokoje znajdziemy jednak także w nowoczesnych mieszkaniach, gdzie jeszcze nie tak dawno temu kawalerki z dwoma pokojami, sztucznie „nadmuchanymi”, cieszyły się dużym powodzeniem.

Zagospodarowanie kilku metrów kwadratowych to nie lada wyzwanie.

Podstawowe zasady dotyczące urządzenia małych pokoi to przede wszystkim:

  • wpuszczanie dużej ilości światła do pomieszczenia;
  • wykorzystanie dużych luster;
  • jasna, stonowana kolorystyka;
  • stosowanie niższych mebli;
  • dobre doświetlenie wnętrza po zmroku.

Skoro znamy podstawowe zasady to w jaki sposób, korzystając z nich, najlepiej urządzić taki pokój i jednocześnie zyskać trochę optycznego powiększenia przestrzeni?

Warto postawić na meble przygotowane pod wymiar

Podstawową sprawą są tutaj oczywiście meble i to od nich zaczniemy. Na rynku wybór mebli jest ogromny, ale niestety w przypadku małej przestrzeni może być nam trudno zebrać taki komplet, który nie zostawi w pomieszczeniu wolnych miejsc, niemożliwych już w jakikolwiek sposób do wykorzystania. Choć meble na wymiar będą trochę droższe to jednak jest to najlepsze rozwiązanie jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu pokoju z zachowaniem odpowiedniej „przestrzeni do życia”. Profesjonalna firma zazwyczaj przygotuje dla nas wiele ciekawych projektów i na pewno będziemy zaskoczeni jak wiele przestrzeni zyskamy z takimi meblami, pomimo że miejsca na trzymanie naszych rzeczy w pokoju wciąż będzie dużo.

Wykorzystanie szafek lub poziomej zabudowy

Nawet jednak zamawiając meble pod konkretny wymiar pamiętajmy o tym, aby trzymać się pewnych zasad, które pozwolą nam optycznie powiększyć mieszkanie. Należy mieć świadomość tego, że w małym pomieszczeniu meble nie mogą tworzyć wrażenia dominacji nad nami i nad przestrzenią. Doskonałym przykładem dobrze zaprojektowanego pokoju, który na przykład pełni rolę salonu w naszym domu, są po pierwsze niskie szafki ustawione pod ścianą. Na pewno nie powinniśmy w tym wypadku stawiać na potężne i ciężkie szafy, które zwyczajnie nas przytłoczą i nie będą prezentowały się dobrze w takim wnętrzu.

Jeśli potrzebujemy więcej miejsca na nasze rzeczy to warto postawić na meble wysokie, ale wąskie. Są to specjalne poziome zabudowy, które posiadają mnóstwo przestrzeni, a ich otwarta forma sprawia, że meble nie odbierają nam optycznie miejsca, a jednocześnie wypełniają całą ścianę. Na takiej zabudowie warto poustawiać trochę książek, szklane ozdoby, kwiaty, a do tego na przeciwnej ścianie umieścić ogromne lustro, które odbijając ten widok stworzy dodatkową głębię. Jeśli w pokoju chcemy posiadać krzesła to warto wykorzystać przezroczyste krzesła z tworzywa sztucznego, które obecnie są naprawdę bardzo modne.

Wygodny salon w małej przestrzeni

Kolejnym bardzo ciekawym trikiem jest tutaj korzystanie ze stołów szklanych. Na przykład salonowa ława ze szklanym blatem i delikatnymi, metalowymi nogami będzie praktycznie niewidoczna w takim pokoju. W efekcie nie czujemy się zdominowani przez meble i nawet w bardzo małym pokoju może nam się mieszkać całkiem przyjemnie. Wartym uwagi rozwiązaniem jest także tworzenie wnęk w ścianach. Ustawiamy sofę, wspominaną już szklaną ławę, a przed tym zestawem na ścianie robimy wnękę, w której wstawiamy telewizor, różne drobniejsze sprzęty RTV, kwiaty i temu podobne rzeczy. Wnękę można bardzo łatwo i niskim kosztem wykonać z kartongipsu. Tak stworzone miejsce może prezentować się ciekawie nie tylko za dnia, ale także i nocą. Wystarczy wnękę wyposażyć w dodatkowe oświetlenie LED, które powinno być jednak bardzo stonowane, aby nie utrudniało korzystania z telewizora i nie oślepiało.

Idealne wykorzystanie piętrowego łóżka

Z kolei w przypadku małego pokoju, w którym będziemy spali, doskonałym pomysłem jest wykorzystanie piętrowego łóżka. Kiedy na górze znajdzie się nasze miejsce do spania to wolną przestrzeń pod łóżkiem z powodzeniem wykorzystamy na umieszczenie w niej małej szafy i kilku dodatkowych szafek. Taki zestaw najlepiej postawić w rogu pokoju, aby nie zwracał na siebie aż tak dużej uwagi.

Triki pozwalające powiększać optycznie przestrzeń

Oczywiście aranżując niewielki pokój nie możemy zrezygnować z wszystkich mebli, które zwyczajnie będą nam potrzebne do normalnego funkcjonowania, ale z powodzeniem możemy stosować dodatkowe sztuki optyczne, które sprawiają, że nasz pokój wizualnie wygląda przestronniej. Nawet dobrze zaaranżowany pokój może nas przytłaczać, gdyż nasze psychiczne odczucia, czyli w tym wypadku świadomość braku przestrzeni do życia, mogą bardzo źle wpływać na nasze samopoczucie.

Nie bój się stosować luster

Na pewno ciekawym sposobem jest umieszczenie na ścianie dużego lustra, które skierowane będzie chociażby na większy regał z książkami czy ozdobami. Samo lustro plus odbicie mebli już stworzy wrażenie optycznego powiększenia. Naturalnie nie powinniśmy tak naprawdę bać się wypełniania całego naszego mieszkania lustrami. Już na wejściu do mieszkania, w naszym przedpokoju, lustra będą miały nie tylko charakter funkcjonalny, ale także i optyczny, powiększając wnętrze.

Gra kolorów i światła

W przypadku niewielkiego pokoju powinniśmy przede wszystkim postawić na dużą ilość światła w takim miejscu. Duże okno bardzo ułatwia to zadanie, ale niezależnie od tego jaka jest jego wielkość nie powinniśmy stawiać na ciężkie firanki czy zasłony. Oba materiały powinny być delikatne, przewiewne, jasne, a do tego przepuszczające jak najwięcej światła. Zamiast zasłon dobrze jest zamontować w oknach rolety.

Na jasność pokoju ogromny wpływ będzie miała oczywiście także jego kolorystyka. Zdecydowanie powinniśmy postawić na jaśniejsze, pastelowe barwy. Nie musi być to kolor biały, ale warto zainteresować się chociażby różnymi odcieniami barwy kremowej oraz żółtej, a całość od czasu do czasu przełamać nieco ciemniejszym kolorem, który jednak nie może w takim pomieszczeniu dominować.

Mały pokój powinien być także dość intensywnie oświetlany po zmroku. Podwieszane oraz podświetlane sufity są tutaj idealnym wręcz rozwiązaniem. Na środku warto zastosować duży i bardzo jasny żyrandol. Dodatkowo świetnie może się sprawdzić wykonanie podłogi z płytek, które będą odbijały światło i jeszcze bardziej rozświetlały całe pomieszczenie.

Jak widać więc, zaaranżowanie małego pokoju, choć wydaje się dość kłopotliwe, to jednak daje oszałamiające wręcz efekty, które sprawią, że życie w takim miejscu stanie się ogromną przyjemnością. Warto poświęcić więcej czasu na porządne rozplanowanie naszego pokoju, aby każdego dnia czuć się w nim naprawdę komfortowo.

Artykuł napisany przy współpracy z Fortis ® – Przeprowadzki Łódź i usługi transportowe na terenie Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *