Macedoński Kanion Matka

[REKLAMA]

Bałkany są jednym z najbardziej malowniczych, magicznych i tajemniczych regionów Starego Kontynentu, rokrocznie przyciągając rzesze miłośników podróży spragnionych niezapomnianych przeżyć. Do zdecydowanie najpopularniejszych miejsc w Bałkanach należą jednak przede wszystkim Chorwacja, Czarnogóra, Serbia czy, od jakiegoś czasu, Albania.

Warto zdawać sobie sprawę, że region ten obfituje w wiele innych, niepowtarzalnych miejsc. Do takowych bez dwóch zdań należy macedoński Kanion Matka.

Wizyta w na obszarze Kanionu Matka może okazać się przeżyciem jedynym w swoim rodzaju. Tym bardziej, że znajduje się on zaledwie 15 kilometrów od stolicy Macedonii, czyli Skopje. Sprawia to, że dotarcie do Kanionu Matka nie powinno przysporzyć turystom większych problemów, bowiem w jego okolice można dotrzeć choćby jednym z autobusów podmiejskich. Niezależnie od sposobu spędzania czasu na tym wyjątkowym obszarze, podróż na południowy zachód od Skopje to perspektywa unikalnych przeżyć.

Kanion Matka – moc atrakcji i mnogość perspektyw

Powierzchnia macedońskiego Kanionu Matka wynosi około 5000 hektarów, zatem praktycznie niemożliwym zadaniem jest zobaczenie wszystkiego, co oferują tamtejsze walory przyrody. Na całe szczęście, przygotowane piesze trasy są dla turystów gwarancją, że będą mogli podziwiać to, co najpiękniejsze i najważniejsze. Rzecz jasna, spacer to zaledwie jedna z wielu możliwości spędzania czasu na obszarze Kanionu Matka. Do pozostałych należą choćby przeprawa łódką czy kajakiem.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że swój klimat oraz urok macedoński Kanion Matka zawdzięcza przede wszystkim monastyrom z czasów prześladowań tureckich, niewielkim rybackim chatkom i fantastycznym jaskiniom. W niektóre miejsca można dotrzeć wyłącznie drogą wodną, zatem wypożyczenie łódki lub kajaka błyskawicznie może okazać się najlepszym dostępnym rozwiązaniem. Piesze trasy zostały przygotowane w taki sposób, który w możliwie największym stopniu ukazuje majestat i piękno Kanionu Matka, jednak jego eksploracja na pokładzie kajaka oferuje wyjątkowe perspektywy.

Ciekawostką jest, że Kanion Matka powstał niejako sztucznie – wynika to przede wszystkim z faktu, że Jezioro Matka jest sztucznym zbiornikiem, a jego istnienie nierozerwalnie związane jest z budową zapory na tamtejszej rzece Treska. To właśnie ów tama wyznacza początek pieszej trasy, która oprócz warunków do spaceru zapewnia niespotykane wręcz krajobrazy. Kanion Matka doskonale sprawdza się zarówno w przypadku jednodniowych wypadów, jak i dłuższych wycieczek.

Kanion Matka to nie tylko natura, ale również wartość historyczna

Rzecz jasna, Kanion Matka to dla wielu po prostu jeden z cudów natury, który wyróżnia mnogość niezwykłych jaskiń, w tym również tych podwodnych. Jedną z najpopularniejszych i najbardziej znanych jaskiń na tym obszarze jest Vrelo, dostępna wyłącznie podczas wyprawy łódką. Warto mieć jednak świadomość, że część z należących do Kanionu Matka przestrzeni posiada swoją historię. Co to dokładnie oznacza? Między innymi możliwość zobaczenia zabytkowych, historycznych monasterów.

Wydaje się, że macedoński Kanion Matka znakomicie wpisuje się w krajobraz całego regionu. Jest on przecież dziki, tajemniczy, zróżnicowany, piękny, zachwycający i magiczny, czyli dokładnie taki jak całe Bałkany.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja KanionyŚwiata.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *