Nie jest wielkim odkryciem stwierdzenie, że meble przy których pracujemy lub uczymy się mogą mieć wpływ na nasz komfort i prawidłową lub wadliwą postawę ciała. Długotrwałe siedzenie przy biurku w niewygodnej pozycji szybciej nas zmęczy, utrudni koncentrację, a przede wszystkim będzie negatywnie wpływać na nasz kręgosłup oraz różne grupy mięśni.
Jednak mimo powszechności tej wiedzy, nie zawsze wykorzystuje się ją w praktyce. Dzisiaj poruszymy temat krzeseł i biurek/stolików dla uczniów. W szkole dziecko prawie codziennie spędza kilka godzin siedząc w szkolnej ławce. Jego kręgosłup nadal się kształtuje, tym bardziej ważne jest to, aby dziecko siedziało w komfortowej pozycji, na co oczywiście wpływa właściwy dobór mebli.
Ważny jest sam kształt mebla i to jak jest on wykonany, ale kluczowe jest skupienie się na 3 parametrach – wysokość blatu, wysokość siedziska i wzrost ucznia. Stosując się do normy DIN ISO 5970 te parametry powinny być dostosowana w następujący sposób:
Wysokość blatu: 46 cm / Wysokość siedziska: 26 cm / Wzrost ucznia: 93-116 cm
53 cm / 31 cm / 108-121 cm
59 cm / 35 cm / 119-142 cm
64 cm / 38 cm / 133-159 cm
71 cm / 43 cm / 146-177 cm
76 cm / 46 cm / 159-188 cm
82 cm / 51 cm / 174-207 cm
Tabela rozmiarów mebli szkolnych dostępna jest również tutaj – link.
Krzesła i stoliki według tej normy są oznaczone numerami (od 1 do 7), aby ułatwić rozpoznanie odpowiedniego rozmiaru mebla i przydzielenie go konkretnemu uczniowi.
Według dokumentu przygotowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną (http://wsse.waw.pl/) nadal w szkołach często nie przestrzega się tych wytycznych. Podczas kontroli dochodziło nawet do sytuacji, w których uczeń siedział na niskim krześle, przy wysokim stoliku i w konsekwencji powierzchnia robocza znajdowała się na wysokości jego brody. Państwowa Inspekcja Sanitarna w tym samy dokumencie zwraca uwagę, że aż 2 miliony dzieci ma wady postawy. Oprócz zbyt małej aktywności fizycznej i warunków siedzenia w domu, wpływają na to właśnie źle dobrane meble w szkole. Na pewno warto więc o tym pomyśleć i zwrócić uwagę czy szkoła naszego dziecka stara się dostosować do obowiązujących norm.
Treść artykułu opracowana przez polskiego producenta mebli szkolnych – firmę Supellex.